Przyznanie Związkowi Harcerstwa Polskiego wyłączności na używanie tego symbolu jako znaku towarowego naruszałoby zasady współżycia społecznego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
W 2000 r. ZHP zgłosił w Urzędzie Patentowym znak słowno-graficzny Czuwaj, czyli krzyż harcerski. W 2004 r. UP zarejestrował go na rzecz Głównej Kwatery ZHP. Mógł być umieszczany na drukach, w książkach i innych publikacjach o tematyce harcerskiej oraz na stronach internetowych ZHP.
– Intencją ZHP było zapobieżenie próbom wykorzystania tej odznaki do celów komercyjnych przez podmioty podszywające się pod ruch harcerski. Nigdy nie zamierzaliśmy uniemożliwić innym organizacjom harcerskim używania jej – wyjaśniał w sądzie Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) zgłosił sprzeciw od decyzji UP. Wniosek ZHP o rejestrację ocenił jako działanie w złej wierze i próbę zmonopolizowania odznaki używanej także przez inne organizacje harcerskie.
W 2010 r. Kolegium Orzekające UP unieważniło rejestrację znaku. Uznało, że nastąpiła w sposób sprzeczny z prawem i zasadami współżycia społecznego, gdyż organizacje harcerskie powinny mieć równy dostęp do symboli i odznaczeń harcerskich.