Od 1 września 2012 r. nauka we wszystkich szkołach zawodowych będzie trwała trzy lata. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. W piątek odbyło się jego pierwsze czytanie.
W wyniku obniżenia wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego do sześciu lat dwuletnie zasadnicze szkoły zawodowe kończyłyby siedemnastolatki. Tymczasem zgodnie z konstytucją uczenie się jest w Polsce obowiązkowe do 18. roku życia.
– Z tego powodu nauka we wszystkich zasadniczych szkołach zawodowych musi trwać trzy lata – wyjaśnia Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji narodowej.
Dłuższa nauka
Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego uważa, że to dobrze. Zgodnie z nową podstawą programową uczniowie będą mieli więcej przedmiotów ogólnych, a zatem w dwuletnich zawodówkach mieliby znacznie mniej czasu na naukę zawodu.
W efekcie wydłużenie okresu nauczania pracodawcy kształcący teraz młodocianych pracowników w cyklu dwuletnim od przyszłego roku będą musieli zawierać umowy na trzy lata. Otrzymają jednak większe dofinansowanie. Wyniesie 8081 zł.