Prawo do informacji o swoim stanie zdrowia ma każdy pacjent – tak wynika z ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. W związku z tym lekarz ma obowiązek udzielać choremu, w tym małoletniemu, który ukończył 16 lat, lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia.
Oznacza to, że chory ma prawo dowiedzieć się, jakie rozpoznanie postawił specjalista, jakie możliwe metody leczenia czy diagnostykę mu proponuje, jakie będą przewidywalne następstwa danej metody leczenia i jakie są rokowania.
Co więcej, pacjent, dostając takie informacje, ma prawo przedstawić personelowi medycznemu swoje zdanie w tym zakresie.
Innym osobom poza samym zainteresowanym lub jego przedstawicielem ustawowym lekarz może udzielić informacji o stanie zdrowia tylko za zgodą chorego.
Jeżeli natomiast pacjent nie ukończył 16 lat lub jest nieprzytomny bądź niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, medyk ma obowiązek porozmawiać z jego przedstawicielem ustawowym. W razie braku tego ostatniego lub jeżeli porozumienie się z nim jest niemożliwe, lekarz powinien skontaktować się z osobą bliską chorego, czyli małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia w linii prostej.