Uczelnie zaniedbują swoje obowiązki informacyjne – alarmuje Tomasz Lewiński, dyrektor Programu watchdog.edu.pl. Spośród 115 uczelni należących do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich aż 33 (28 proc.) nie ma Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), np. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uczelnie publiczne tłumaczą, że mają stronę internetową, a niepubliczne, że nie muszą.
Strona WWW to nie BIP
– Instytucje dysponujące publicznymi środkami mogą nie prowadzić strony www, ale BIP muszą – mówi Szymon Osowski z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. Jeśli strona www spełnia wymagania stawiane BIP, czyli podaje, kto i kiedy wprowadził, zmodyfikował lub usunął informację, pełni też jego funkcję.
Uczelnie uchylają się też od uwzględniania wniosków o dostęp do informacji publicznej. 41 ze 100 szkół ponad miesiąc nie odpowiadało na pytania realizatorów Programu. A powinny w ciągu 14 dni. Siedem nie przekazało skargi na siebie do sądu. Za takie bezprawne działanie Zachodnią Wyższą Szkołę Handlu i Finansów Międzynarodowych w Zielonej Górze sąd ukarał grzywną.
Czego nie chcą ujawniać uczelnie? Pytania dotyczyły wysokości dotacji z budżetu, jej podziału itp. – wyjaśnia Lewiński.