Z danych, które NFZ przekazał pod koniec stycznia organizacji Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), wynika, że wciąż nie wiadomo, czy 8,2 proc. Polaków opłaca składkę zdrowotną. Jeszcze w październiku 2012 r. w tej sytuacji było 10 proc. obywateli.
– To jest bardzo powolny spadek i chyba sam NFZ jest nim zaskoczony – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ za 3 mln osób o niepewnym statusie, a figurujących na listach lekarzy rodzinnych fundusz płaci medykom jeszcze do końca maja. Każdy lekarz może mieć w swoim wykazie maksymalnie 2,7 tys. pacjentów. Wówczas miesięcznie za każdego dostaje 8 zł.
8 złotych za każdego pacjenta na liście lekarza rodzinnego płaci medykom NFZ
Płatne usługi
1 czerwca to się zmieni. Przychodnie nie dostaną już pieniędzy z NFZ za pacjenta, o którym nie wiadomo, czy jest ubezpieczony, i który podświetla się w systemie eWUŚ na czerwono. Co to oznacza dla chorego, który przyjdzie do lekarza np. w sierpniu?
– Jeśli nie udowodni, że odprowadza składkę, będzie musiał zapłacić za wizytę – wyjaśnia Jacek Krajewski, prezes organizacji Porozumienie Zielonogórskie i lekarz rodzinny.