Wczoraj oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomiły Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP).
ZIP to ogólnopolski serwis, w którym każdy obywatel korzystający z pomocy publicznej służby zdrowia ma swoje indywidualne konto. Znajdzie na nim informacje o udzielonych mu od 2008 r. usługach medycznych. Ponadto obok każdego świadczenia ma być wskazany jego koszt. Czyli pacjent dowie się, ile NFZ zapłacił szpitalowi czy przychodni medycyny rodzinnej za pomoc.
Dzięki ZIP chory dowie się także, do jakiego lekarza rodzinnego jest zapisany, jakie recepty refundowane zrealizował oraz ile NFZ dopłacił mu do leków. Ponadto online sprawdzi, które ma miejsce w kolejce po świadczenie, ile osób przed nim czeka na wyjazd do sanatorium oraz jakie wnioski ortopedyczne zrealizował. Będzie też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.
– Dostęp do systemu jest bezpłatny oraz, co równie ważne, prosty w obsłudze – powiedziała Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ w wywiadzie dla PAP.
Co więcej, teraz już nie tylko rejestratorka w lecznicy będzie mogła sprawdzić za pomocą eWUŚ, czy chory jest ubezpieczony. W ZIP pacjent także będzie miał tę informację.