Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmienia zasady finansowania nauki. Właśnie skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.
Minister nauki ustali wykaz przedsięwzięć zaliczonych do Strategicznej Infrastruktury Badawczej, ujętych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB). Takie przedsięwzięcia będą preferowane podczas podziału środków.
Po zmianach nie trzeba będzie już zasięgać opinii zespołów oceniających i recenzentów wówczas, gdy środki finansowe na naukę będą przyznawane na podstawie danych mierzalnych. Dotyczyć to będzie głównie pieniędzy na utrzymanie potencjału badawczego jednostek naukowych, a także na badania naukowe lub prace rozwojowe służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.
Projekt ponadto wyklucza wątpliwości interpretacyjne związane z definicją młodego naukowca. To osoba prowadząca działalność badawczo-rozwojową, która nie skończyła 35 lat do dnia złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.
Środki na upowszechnianie nauki mają być bardziej skoncentrowane. Obecnie może się o nie ubiegać zbyt wiele podmiotów. Przewidziano doprecyzowanie terminu „działalność upowszechniająca naukę", bo obecna jest zbyt ogólna. Powinna ona polegać na realizacji zadań wspierających rozwój polskiej nauki i techniki przez upowszechnianie, promocję i popularyzację istotnych wyników działalności naukowej, innowacyjnej i wynalazczej, zwłaszcza w skali międzynarodowej. Chodzi też o wspieranie przedsięwzięć związanych z utrzymaniem unikatowych zasobów bibliotecznych i dziedzictwa historycznego.