– Nie chcemy dłużej trzymać w niepewności studentów – mówiła wczoraj prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas drugiego czytania nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym na posiedzeniu Sejmu. – Studenci i tegoroczni maturzyści mogą rozpocząć edukację na kolejnym kierunku studiów już od nowego roku akademickiego – zapowiedziała.
Dlatego do projektu wniesiono poprawkę o zniesieniu odpłatności za drugi kierunek studiów. Została ona zgłoszona w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca tego roku. Uznane za niekonstytucyjne przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów miały utracić moc 30 września 2015 r. Odpłatność dotyczyła więc osób, które zdecydowałyby się na rozpoczęcie studiów na drugim kierunku w roku akademickim 2014/2015, czyli od października. Resort nauki zdecydował się jednak na wcześniejsze zmiany.
Ta decyzja spotkała się z akceptacją opozycji.
Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym obejmie także inne obszary. Utworzony zostanie system monitorowania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych. Ma on umożliwić prowadzenie właściwej polityki kształcenia i ułatwić wybór uniwersytetu kandydatom na studia.
Pomysł ten został skrytykowany przez PiS. Poseł Włodzimierz Bernacki uznał, że monitorowanie karier doprowadzi do dalszej biurokratyzacji. Zarzucił nowelizacji m.in., że abstrahuje od realiów systemu szkolnictwa wyższego i powoduje obniżenie wymagań merytorycznych względem studentów. Projekt rządowy ma doprowadzić do ograniczenia liczby plagiatów. Utworzone zostanie ogólnopolskie repozytorium prac dyplomowych. Powstanie baza streszczeń prac doktorskich i autoreferatów w postępowaniu habilitacyjnym.