Dzięki Szkole Pierwszej Pomocy tego lata zasady pierwszej pomocy przedlekarskiej poznało 2 tys. uczniów świnoujskich szkół, a pokaz ratownictwa wodnego obejrzy 70 tys. widzów.
Odbyły się już także kursy dla pielęgniarek, a kolejne przewidziane są dla ratowników medycznych i strażaków. To wyniki akcji „Bezpieczne miasto" prowadzonej przez spółkę Polskie LNG, Fundację Zawsze Bezpieczni i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Świnoujściu.
O tym, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, mają się jednak szansę dowiedzieć tylko nieliczni uczniowie w Polsce. W programie nauczania dla szkół podstawowych nie przewidziano zasad udzielania pierwszej pomocy.
Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej zapewnia, że są przygotowywani do odpowiedniego zachowania. – Dowiadują się, do kogo należy się zwrócić o pomoc, poznają telefony alarmowe. Uczniowie klas IV–VI poznają dodatkowo zasady udzielania pomocy w urazach – tłumaczy.
Szczegółowe zasady udzielania pomocy poznają dopiero uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. W szkołach brakuje jednak specjalistycznego sprzętu, a nierzadko wykwalifikowanych ratowników.