Karta leczenia onkologicznego - nowy dokument dla pacjenta

Karta leczenia onkologicznego będzie kilkustronicowa ?z dokładnym opisem przebiegu choroby.

Publikacja: 21.10.2014 09:11

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Chodzi o długo oczekiwaną przez środowisko lekarskie propozycję przepisów, które wskazują, jak ma wyglądać dokument uprawniający pacjentów z podejrzeniem nowotworu do szybszego leczenia. Będzie go dostawał każdy pacjent z podejrzeniem nowotworu od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, zależnie od tego, kto pierwszy postawi diagnozę.

Karta jest bardziej rozbudowana, niż mogłoby to wynikać z jej nazwy – ma postać kilkustronicowej książeczki. Lekarz wypisze na niej informacje o pacjencie, które pozwolą go zidentyfikować:  imię i nazwisko, a także numer PESEL. Każda z kart będzie miała również indywidualny numer, nadawany przez oddział NFZ. Ponadto przewiduje się miejsce na informacje o lekarzu, który ją wystawił, i na dane kontaktowe do pacjenta.

Zgodnie z propozycją ministra zdrowia na karcie lekarz zapisze informacje o objawach, z jakimi pacjent się zgłosił, badaniach diagnostycznych, na które został skierowany, aby zweryfikować podejrzenie choroby nowotworowej.

Co więcej, w karcie będą informacje o wynikach diagnostyki pogłębionej przeprowadzanej przez lekarza specjalistę, o skutkach leczenia szpitalnego czy o konsylium lekarskim, jeśli je zwołano dla chorego, o planie leczenia, czyli planowanych operacjach czy zabiegach radioterapii.

Ministerstwo Zdrowia uzasadnia, że nowy dokument umożliwi monitorowanie procesu diagnostyczno-terapeutycznego pacjenta oraz ułatwi prawidłowe rozliczanie NFZ z lecznicami.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?