Pomysły polityków na ustawę o in vitro

PO zamierza umożliwić tworzenie sześciu zarodków w zapłodnieniu pozaustrojowym. PiS chce zakazać tej metody.

Aktualizacja: 07.04.2015 19:02 Publikacja: 07.04.2015 18:46

Pomysły polityków na ustawę o in vitro

Foto: www.sxc.hu

W środę na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu odbędą się pierwsze czytania pięciu projektów ustaw regulujących kwestię zapłodnienia pozaustrojowego. Oprócz projektu rządowego, który zapewne poprze PO, każdy z klubów przygotował swój.

Rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności zalegalizowałby procedurę in vitro, wykonywaną obecnie przez kilka klinik w Polsce. Przewiduje dostępność tej metody dla małżeństw i par, które nie mają ślubu. Umożliwia zarówno kobietom, jak i mężczyznom anonimowe przekazanie swoich komórek rozrodczych do banków komórek dla innych w celu ich późniejszego wykorzystania.

Projekt rządowy ogranicza możliwość tworzenia zarodków w procedurze in vitro do sześciu. Gdyby para starająca się o dziecko nie zdecydowała się na przeniesienie ich wszystkich do organizmu kobiety, będzie mogła przekazać jej innym anonimowo. Dziecko urodzone z in vitro dzięki dawstwu komórek rozrodczych będzie mogło po skończeniu 18 lat uzyskać tylko ograniczone informacje o dawcach: daty ich urodzenia i dane o zdrowiu.

Na przeciwnym biegunie znajduje się propozycja Klubu PiS. Ich projekt ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji informacją genetyczną zakazuje in vitro. A jeśli już doszło do powstania embrionów (zarodków) poza organizmem kobiety, projekt zakazuje ich niszczenia np. po to, by wyeliminować dzieci z wadami genetycznymi. Projekt rządowy zezwala natomiast na niszczenie zarodków, które są obciążone nieuleczalną chorobą. Posłowie PiS proponują także, by osoba urodzona z in vitro dzięki dawstwu komórek już jako pełnoletnia mogła się zapoznać z pełnymi informacjami o rodzicach genetycznych.

Projekt przewiduje także powołanie urzędu prezesa ds. biomedycyny, który sprawowałby nadzór nad bankami komórek. Podobnej kontroli chcą pozostałe kluby.

Najbardziej zbliżone do rządowego projektu są propozycje posłów SLD. Z tą różnicą, że zainteresowani mogą oddać swoje komórki rozrodcze nie tylko anonimowym biorcom, ale także wskazanej biorczyni. Co więcej, projekt nowelizacji ustawy o świadomym rodzicielstwie ogranicza korzystanie z komórek dawcy, gdy urodzi się już dzięki niemu dziesięcioro dzieci. Tego chce też rząd. Ponadto SLD przygotowało autopoprawkę do nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek.

Najbardziej liberalna jest propozycja Twojego Ruchu. Ich projekt udostępniłby metodę in vitro także samotnym kobietom.

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?