Homofobiczne wypowiedzi w Telewizji Trwam. Sąd wydał wyrok ws. reakcji KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegrała z przyczyn formalnych proces przed NSA dotyczący homofobicznych wypowiedzi w Telewizji Trwam.

Publikacja: 06.06.2024 13:15

Homofobiczne wypowiedzi w Telewizji Trwam. Sąd wydał wyrok ws. reakcji KRRiT

WARSZAWA SIEDZIBA KRRiT

Foto: PAP/Albert Zawada

Organ odpowiedzialny za nadzór nad standardami działania mediów nie może być bezczynny wobec skarg napływających od obywateli na dyskryminację grup społecznych w audycjach telewizyjnych. Taki jest sens wydanego we czwartek 6 czerwca wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zarzuciła Telewizji Trwam Fundacja Basta?

Sprawa zaczęła się od wniosku, jaki trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z lubelskiej Fundacji Basta. Domagała się ona nałożenia kary na Telewizję Trwam, która – według Basty – dopuściła się na antenie złamania przepisu art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez wypowiedzi dyskryminujące na antenie mniejszości seksualne. Chodziło konkretnie o audycję „Informacje Dnia” z października 2022 roku, podczas której poinformowano o możliwości zawierania związków jednopłciowych w Słowenii. Prowadzący program okrasił to komentarzem, jakoby te słoweńskie porządki krzywdziły dzieci. Fundacja Basta uznała to za wypowiedź homofobiczną i zażądała od przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego nałożenia kary na wydawcę TV Trwam, czyli Fundację Lux Veritatis.

KRRiT zwróciła się do TV Trwam o udostępnienie nagrania audycji, ale spotkała się z odmową. Upłynęło wówczas już 28 dni, wymagane prawem na przechowywanie zapisu kwestionowanej audycji. Niezadowolona z takiego obrotu sprawy Basta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Świrskiego. Podnosiła m.in., że audycja wciąż jest dostępna na stronie internetowej TV Trwam. KRRiT utrzymywała przed sądem, że Basta nie miała prawa składać ani wniosku o wszczęcie postępowania z urzędu ani potem skargi do WSA, a działanie KRRiT w sprawie kwestionowanej audycji było właściwe.

WSA w Warszawie w wyroku wydanym 8 listopada 2023 r. uznał, że Świrski rzeczywiście dopuścił się bezczynności i powinien podjąć postępowanie w sprawie rozpowszechniania dyskryminujących treści w TV Trwam. Według art. 61 kodeksu postępowania administracyjnego strona może bowiem domagać się od organu administracji wszczęcia postępowania z urzędu.

Czytaj więcej

Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet

NSA: prezes rady powinien wszcząć postępowanie o nałożenie kary

Jednak ten wyrok KRRiT zaskarżyła do NSA. Sąd ten w wyroku wydanym we czwartek oddalił skargę. Oznacza to, że KRRiT powinna uwzględnić wniosek o wszczęcie postępowania z urzędu, dotyczącego ewentualnej kary dla nadawcy.

Przewodniczący składu orzekającego NSA, sędzia Zbigniew Czernicki podkreślał w uzasadnieniu, że wyrok dotyczy kwestii formalnej. Sąd nie rozpatrywał bowiem sprawy merytorycznie, tj. czy w programie telewizyjnym rzeczywiście doszło do dyskryminujących wypowiedzi, które podlegałyby karze. Jednak NSA potwierdził stanowisko sądu pierwszej instancji, który wskazał, że procedura postępowania w sprawie nakładania kar przez KRRiT – choć nie do końca precyzyjna – zobowiązuje prezesa Rady do wszczęcia postępowania o nałożenie kary, gdy napłynie wniosek w tej sprawie.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Fundacja Basta, mimo wydania przez NSA sześciu podobnych wyroków w sprawach dyskryminujących wypowiedzi w mediach, prezes KRRiT dotychczas nie ukarał żadnego z nadawców.

Sygnatura akt: II GSK 573/24

Czytaj więcej

Szef KRRiT musi się zająć skargami na homofobiczne treści
Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście