Godek chce skończyć z paradami równości. Sejm rozpoczyna prace nad ustawą

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma rozpocząć prace nad obywatelskim projektem ustawy, która m.in. zakazuje organizowania marszów równości. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich projekt jest niekonstytucyjny.

Publikacja: 06.02.2024 14:49

Godek chce skończyć z paradami równości. Sejm rozpoczyna prace nad ustawą

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

"Stop LGBT" to projekt współtworzony przez Kaję Godek, który ma na celu przede wszystkim ograniczyć, a nawet zakazać manifestacji i zgromadzeń społeczności LGBT, w tym tzw. "parad równości" organizowanych w wielu polskich miastach.

Co zakłada projekt ustawy Kai Godek

Obecnie ustawa zabrania udziału w zgromadzeniach osobom, które posiadają materiały wybuchowe, pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały i narzędzia. Natomiast projekt zakłada, że zakazane byłoby wykorzystywanie podczas zgromadzeń symboli religijnych lub ich artystyczne przerabianie, które mogłoby naruszyć uczucia religijne innej osoby. Ponadto, podczas zgromadzeń nie będzie można posiadać ani wykorzystywać przedmiotów o erotycznym charakterze, "w szczególności przedmiotów imitujących narządy rozrodcze", zakazuje się również uczestnictwa nago lub erotycznych lub seksualnych przebraniach.

Jednak największą kontrowersję budzić może kolejna, zaproponowana przez wnioskodawców zmiana. Dotyczy ona art. 10, do którego miałby zostać dodany nowy ustęp ograniczający zakres "merytoryczny" zgromadzeń. Według projektu zgromadzenie nie będzie mogło dotyczyć:

- kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny,

- propagowania rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób,

- propagowania traktowania związków tej samej płci lub związków składajacych się z więcej niż dwóch osób w sposób uprzywilejowany,

- propagowania rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie związków tej samej płci,

- propagowania możliwości przysposabiania dzieci przez osoby tej samej płci,

- propagowanie orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm,

- propagowania płci jako bytu niezależnego od uwarunkowań biologicznych,

- propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia.

RPO: orientacja seksualna nie ma żadnego obiektywnie udowodnionego związku z pedofilią

Projekt krytycznie ocenił rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem jego założenia są sprzeczne z aktualną wiedzą naukową: medyczną, psychiatryczną i psychologiczną. Oparte są one na uprzedzeniach wobec osób LGBT.

- Homoseksualność oraz transpłciowość nie są zaburzeniami psychicznymi czy jednostkami chorobowymi, lecz cechami osobowymi, wariantami rozwoju ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej. Homoseksualności oraz transpłciowości nie można odwrócić czy "wyleczyć", gdyż są one cechami wrodzonymi. Zgodnie z ustaleniami nauki nie istnieje możliwość "przeniesienia", "nabycia" lub "nauczenia się" orientacji homoseksualnej lub transpłciowości od innej osoby — pisze RPO.

Rzecznik podkreśla również, że nie istnieją wiarygodne źródła naukowe, które potwierdzałyby związki orientacji homoseksualnej z pedofilią. „Bycie osobą homoseksualną nie wyłącza skłonności do pedofilii, podobnie jak nie wyłącza ich bycie osobą heteroseksualną - natomiast sama w sobie orientacja seksualna nie ma żadnego obiektywnie udowodnionego związku z pedofilią” - zaznacza.

Zdaniem RPO, projekt należy uznać za niekonstytucyjny i naruszający międzynarodowe zobowiązania RP. Jest niezgodny z zasadą ochrony godności człowieka. W sposób niedopuszczalny ogranicza także wolność wypowiedzi i wolność zgromadzeń.

Czytaj więcej

Kaja Godek chce zabronić parad równości

"Stop LGBT" to projekt współtworzony przez Kaję Godek, który ma na celu przede wszystkim ograniczyć, a nawet zakazać manifestacji i zgromadzeń społeczności LGBT, w tym tzw. "parad równości" organizowanych w wielu polskich miastach.

Co zakłada projekt ustawy Kai Godek

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego