W obliczu nadchodzących, jesiennych wyborów wiele osób zastanawia się, w jakiej sytuacji mogłyby złożyć protest wyborczy. Warto więc zacząć od pytania, kiedy można z nim wystąpić. Zgodnie z kodeksem wyborczym, protest wyborczy składa się w sytuacji popełnienia przez osobę trzecią przestępstwa wyborczego lub naruszenia przepisów kodeksu wyborczego.
Przestępstwo wyborcze i naruszenie przepisów kodeksu wyborczego
Aby móc zgłosić protest wyborczy, przestępstwo przeciwko wyborom które zgłaszamy musi mieć wpływ na przebieg głosowania, ustalenie wyników głosowania (liczbowych, ustalanych najpierw w obwodowych a potem w okręgowej komisji wyborczej) oraz wyników wyborów (podziału mandatów poselskich i senatorskich, obliczanego na podstawie wyników głosowania w danym okręgu przez okręgową komisję wyborczą). Do przestępstw wyborczych, których dopuścić można się zarówno w referendum i wyborach do Sejmu i Senatu, jak i w wyborach do parlamentu europejskiego, samorządowych oraz wyborach na Prezydenta, według przepisów kodeksu karnego należą:
• sporządzenie listy osób kandydujących lub głosujących, z pominięciem niektórych osób lub z dopisaniem takich, które nie powinny się tam znajdować;
• użycie podstępu w celu sporządzenia wyżej wskazanej listy lub innych dokumentów wyborczych lub referendalnych;
• zniszczenie, uszkodzenie, przerobienie, ukrycie lub podrobienie dokumentów wyborczych lub referendalnych;