Przewodnicząca od początku swojego przemówienia skupiła się na reformach do jakich zobowiązana jest Polska przed wypłatą środków z Krajowego Planu Odbudowy. Przypomniała treść tzw. "kamieni milowych":
- likwidacja obecnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zastąpienie jej nowym, niezależnym i ustanowionym zgodnie z prawem nowym sądem, zastosowane mają być także warunki oraz wymagania jakie określił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
- system odpowiedzialności dyscyplinarnej ma zostać szeroko zreformowany, to znaczy że z wykroczeń mają zostać usunięte czyny, które ich faktycznie nie stanowią, takie jak np. zwrócenie się przez sędziego do TSUE czy kwestionowanie statusu innego sędziego;
- sędziowie, którzy zostali usunięci ze swoich stanowisk przez nieprawidłowo funkcjonującą Izbę Dyscyplinarną mają zostać przywróceni do pracy, a przede wszystkim otrzymać prawo do rzetelnego i sprawiedliwego procesu.
Te reformy jak wskazała przewodnicząca KE są dopiero początkiem na drodze naprawy i przywrócenia praworządności w Polsce, a obecne wymogi skupiające się na wymiarze sprawiedliwości oraz odpowiedzialności sędziów nie są jedynimi o które zabiegać będzie Komisja.