Nasilają się ataki agresji na aptekarzy. Będą chronieni jak sędziowie?

Aptekarze walczą o status funkcjonariusza publicznego, który podczas wykonywania czynności zawodowych mają przedstawiciele innych profesji.

Publikacja: 22.02.2022 18:53

Nasilają się ataki agresji na aptekarzy. Będą chronieni jak sędziowie?

Foto: Fotorzepa / Radek Pasterski

Dwie jednobrzmiące petycje indywidualne w sprawie nadania farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym statusu funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania czynności zawodowych wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia na początku stycznia.

„W ostatnim czasie nasilają się ataki agresji ze strony obywateli na pracowników aptek" – czytamy w petycji, której autorzy powołują się na grudniowy atak na farmaceutę ze Zgorzelca. Został dotkliwie pobity, ponieważ zwrócił pacjentowi uwagę, że zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym powinien nałożyć na twarz maseczkę. Sytuacja powtórzyła się niedługo później – w sylwestra pacjent jednej z warszawskich aptek w odpowiedzi na prośbę, by założył maseczkę, stłukł pięścią szybę i ranił farmaceutkę.

„Przykłady te pokazują dobitnie, że istnieje duża potrzeba wprowadzenia mechanizmów ochronnych wobec pracowników aptek" – piszą autorzy petycji, podkreślając, że odpowiadając na potrzeby profilaktyki zdrowotnej Polaków, oprócz świadczenia usług farmaceutycznych aptekarze zaczęli również świadczyć usługi medyczne. „W czasie, kiedy lekarze pozamykali swoje gabinety i świadczyli wyłącznie teleporady, apteki były w zasadzie jedynym miejscem, gdzie potrzebujący pacjent mógł na żywo zasięgnąć porady medycznej" – czytamy w petycji.

Jak przyznaje Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej i inicjator petycji o nadanie farmaceutom statusu funkcjonariusza publicznego, problem z agresją w aptekach, niestety, nie jest niczym nowym, ale w czasie pandemii te incydenty nasiliły się i przybrały brutalniejszą formę. – Nagminne są ataki słowne, zniszczenia materialne za wymóg noszenia maseczki, udział aptek w programach szczepień czy – jak ostatnio jest zgłaszane – wybuchy agresji w związku z wynikami testu na SARS-CoV-2 – wylicza.

A członek Naczelnej Rady Aptekarskiej Mariusz Politowicz, który w zawodzie farmaceuty pracuje od 33 lat, dodaje, że aptekarze narażeni są często na większe niebezpieczeństwo niż przedstawiciele innych zawodów medycznych, bo w aptece zwykle są sami.

– Pacjent widzi aptekarza, przeważnie uprzejmą kobietę, więc wydaje mu się, że może bezkarnie użyć słów niemiłych, krzywdzących lub wręcz napastliwych. A od słów do czynów jest niedaleko – zauważa Mariusz Politowicz.

Zdaniem Marcina Repelewicza niezbędna jest zmiana legislacyjna.

– Postulowane przez DIA nadanie ochrony prawnej przynależnej funkcjonariuszom publicznym powinno zniechęcić potencjalnego agresora, który musi być świadom surowszej i nieuniknionej kary, i dać poczucie bezpieczeństwa i wsparcia państwa farmaceutom, którzy świadczą usługi zdrowotne i zapewniają bezpieczeństwo lekowe – podkreśla Marcin Repelewicz.

Czytaj więcej

Aptekarz w pracy jak funkcjonariusz publiczny
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne