Drony stają się poważnym biznesem i Komisja Europejska przygotowuje dyrektywę, która ureguluje zasady ich używania i konstrukcji. Wspólne dla całej UE mają być zasady certyfikacji konstrukcji dronów oraz sposób kontroli ich użytkowania.
– Chodzi o bezpieczeństwo, w tym zarządzanie ruchem, prywatność i hałas – wymienia Violetta Bulc, główne kwestie unijna komisarz ds. mobilności i transportu.
Prace nad dyrektywą KE chce zakończyć do 2019 r. Prowadzi je w uzgodnieniu z przemysłem oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
Pod koniec listopada w Warszawie na zakończenie międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego" została podpisana deklaracja warszawska, która wskazuje oczekiwania przemysłu i administracji krajów członkowskich.
– Jedne opracowania mówią o rynku wartości kilku miliardów euro w 2035 r., inne o kilkuset miliardach w 2020 r. Potencjał innowacyjny oraz dla rynku pracy na pewno będzie duży – zapewnia komisarz Bulc. Komisja przeznaczyła 44 mln euro z funduszy „Łącząc Europę" na badania nad dronami w programie „Horyzont 2022".