Sejm skierował do dalszych prac obywatelski projekt ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Za taką decyzją opowiedziały się kluby PiS oraz Kukiz'15. Przeciw były PO, PSL i Nowoczesna.

Czytaj także: Szefowa "STOP NOP" Justyna Socha o debacie ws. dobrowolności szczepień: Poseł nie powinien być jak internetowy troll

– Miałam po cichu nadzieję, że tak się stanie. Ale słuchając niskiej jakości argumentów, które padały z sejmowej mównicy, liczyłam się z tym, że może nie przejść dalej – mówi „Rzeczpospolitej" Justyna Socha, szefowa STOP NOP, inicjatorka projektu.

Skierowanie projektu do komisji nie oznacza, że posłowie zastanawiają się nad zniesieniem obowiązku szczepień, bo takie deklaracje z sejmowej mównicy nie padły. Na pewno rozpocznie się jednak debata nad systemem szczepień w Polsce.

– Chcemy zracjonalizowania kalendarza szczepień – mówił poseł Krzysztof Ostrowski z PiS. Jak tłumaczył „Rz", w Klubie PiS myślą o rezygnacji ze szczepień noworodków.

Z kolei poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 zwracał uwagę, że skoro obywatelski projekt ustawy podpisało 120 tys. osób, to należy o nim rozmawiać choćby po to, by rozwiać wątpliwości tych, którzy nie są pewni skuteczności szczepień.

W ostrych słowach projekt ocenił natomiast były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz z PO.

– Co wy za głupoty opowiadacie, gdzieście się o tym naczytali? Czy słyszeliście kiedyś o odrze, cholerze, tyfusie czy żółtej febrze? – pytał podczas debaty. – Ten projekt w ogóle nie powinien się tu znaleźć – mówił poseł PO.

Za odrzuceniem projektu opowiedziała się także Nowoczesna.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

– Proponujemy, by szczepiące się osoby otrzymały ulgę w składkach zdrowotnych – podkreślał w imieniu Klubu .N poseł Marek Ruciński. Zwracał też uwagę, że należy usprawnić system dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Co na to wszystko Socha?

– Jeśli dzięki projektowi uda się poprawić kwalifikację do szczepień i uczulić rodziców na możliwość wystąpienia odczynów poszczepiennych, i tak będzie to spora zmiana – podsumowuje.

etap legislacyjny: trafi do sejmowej komisji