Reklama
Rozwiń

Najpopularniejsze kierunki studiów

Spada liczba osób ubiegających się o przyjęcie na studia. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika że, zarówno na studia pierwszego jak i drugiego stopnia o przyjęcie ubiegały się 416 153 osoby, w ubiegłym roku – 429 114.

Aktualizacja: 08.11.2018 22:27 Publikacja: 08.11.2018 14:08

Najpopularniejsze kierunki studiów

Foto: Fotolia.com

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej osób – 42 759 - ubiegało się o przyjęcie na informatykę. Na drugiem miejscu znalazło się zarządzanie z 27 086, na trzecim psychologia z 22280 chętnymi absolwentami szkół średnich. - Kolejność ta zupełnie nie dziwi. Jeśli słyszymy, że dla informatyków pracy nie zabraknie przez wiele lat, ich pensje rosną, to młodzi chcą ją studiować – mówi Piotr Wielgomas, prezes firmy rekrutacyjnej Bigram S.A. Choć jak dodaje, warto by było, by kandydaci brali pod uwagę także inne studia inżynierskie, które często bardzo elitarne, z niewielką liczbą studentów, mogą dać sporą przewagę swoim absolwentom. Z drugiej strony niewielka liczba miejsc na tych kierunkach powoduje, że bardzo trudno się na nie dostać, Przykładowo o jedno miejsce na inżynierii farmaceutycznej ubiegało się 18,3 osób (to najwyższa liczba w ministerialnym zestawieniu) a na inżynierię i analizę danych – 17,8. Wśród kierunków politechnicznych najwięcej osób starało się o przyjęcie na automatykę i robotykę – 15686 osób.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono