Podstawowa jednostka organizacyjna uczelni nieposiadającej uprawnienia do habilitacji, dostosowując programy kształcenia do wymagań krajowych ram kwalifikacji, będzie mogła sama dokonać zmian zajęć dydaktycznych do 30 proc. pkt ECTS na cały cykl kształcenia. Tak wynika z obowiązującej od dziś nowelizacji rozporządzenia z 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów.

Jeżeli łączne zmiany zajęć dydaktycznych w kolejnych cyklach przekroczą 50 proc. pkt ECTS, wydział będzie musiał uzyskać zgodę ministra. Zmiany nie będą mogły być wprowadzane w trakcie cyklu kształcenia. Tylko w tym roku akademickim wydział może wprowadzić zmiany w trakcie pierwszego roku cyklu kształcenia.

Uściślono też przepisy o minimach kadrowych. Na nowym kierunku studiów uczelnia musi je zapewnić  najpóźniej z początkiem ostatniego semestru pierwszego cyklu kształcenia. Projekt uściśla, że nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę, dla którego podstawowym miejscem pracy jest instytut naukowy lub Polska Akademia Nauk, jest wliczany do minimum, jeśli uczelnia utworzyła z tymi jednostkami centrum naukowe.

Podstawa prawna: rozporz. ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 23 sierpnia 2012 r. DzU z 31 sierpnia, poz. 983