NFZ: Karta zdrowotna dla każdego pacjenta

W 2015 r. NFZ wyda pacjentom ubezpieczeniowe karty z chipami, a lekarzom elektroniczne legitymacje.

Aktualizacja: 25.10.2013 14:28 Publikacja: 25.10.2013 08:12

NFZ: Karta zdrowotna dla każdego pacjenta

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (eKUZ), karta specjalisty medycznego, wirtualne skierowanie i recepta – takie usprawnienia dla pacjentów i lekarzy ma wprowadzić nowela ustawy o systemie informacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji społecznych założenia.

Dla wszystkich

Przewidują one, że w drugiej połowie 2015 r. NFZ zacznie bezpłatnie wydawać wszystkim obywatelom eKUZ.  Będzie to plastikowy dokument z danymi identyfikującymi pacjenta, ale bez jego zdjęcia. Dokument ten trafi  nie tylko do ubezpieczonych, ale także do innych osób posiadających według baz danych NFZ  prawo do bezpłatnych usług medycznych. Chodzi o dzieci niezgłoszone przez rodziców do ubezpieczenia czy osoby korzystające z pomocy społecznej. Oznacza  to, że eWUŚ nie będzie jedynym narzędziem weryfikującym ubezpieczenie chorego.

Potrzebna zgoda

Za zgodą pacjenta eKUZ ma być także nośnikiem dodatkowych danych ratunkowych, np. grupy krwi czy stopnia inwalidztwa. Eksperci ostrzegają jednak przed zagrożeniami.

– Grupy krwi nie należy zapisywać na karcie i opierać się tylko na tych danych. Trzeba ją zawsze sprawdzać, aby nie doprowadzić do pomyłek przy transfuzji  – twierdzi dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.

Plastikowa karta będzie też kluczem dostępu do innych wirtualnych danych pacjenta, zapisanych na jego indywidualnym koncie, np. o przebytych  chorobach, zażywanych lekach czy zajmowanych kolejkach do specjalistów.

Nowe rozwiązania chwalą lekarze.

– Karty z chipami usprawnią współpracę z  pacjentem. Będziemy mogli szybciej zorientować się, na co cierpi nieprzytomny chory, mając wgląd do jego danych – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wśród pacjentów nie widać jednak entuzjazmu.

– Karty chipowe nas nie uzdrowią. Ten projekt przykrywa tylko grubszy problem, jakim jest niekorzystne dla pacjentów wdrażanie dyrektywy transgranicznej i ograniczenie możliwości leczenia za granicą – mówi Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich. – To tam powinien być skierowany strumień pieniędzy – twierdzi.

Lekarze z kolei dostaną karty specjalisty medycznego. Będą to elektroniczne legitymacje z ich danymi. Maciej Hamankiewicz twierdzi, że teraz przez ich brak niejednokrotnie ma problemy z udzieleniem pomocy nieprzytomnej osobie w miejscu publicznym. Nie może bowiem udowodnić, że jest lekarzem.

Resort zdrowia ma przygotować legitymacje dla wszystkich pracowników medycznych, czyli pielęgniarek, ratowników czy sekretarek medycznych. Ich wydawanie planuje zakończyć w 2015 r.

Od 1 sierpnia 2016 r. znikną recepty papierowe. Lekarz będzie je wystawiał wirtualnie. Dzięki temu łatwiejszy wgląd do nich mają mieć aptekarze. Od 1 marca 2017 r. z kolei medycy mają zacząć wystawiać skierowania dla pacjentów tylko elektronicznie.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?