Minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika szkolnego – taki przepis znalazł się w nowelizacji ustawy o oświacie, która wchodzi w sobotę w życie. Zamówiony przez MEN podręcznik będzie dopuszczony do użytku szkolnego z mocy prawa. Jak podkreślają eksperci Biura Analiz Sejmowych, w ustawie nie określono sposobów jego weryfikacji merytoryczno-dydaktycznej i językowej, inaczej niż teraz dopuszczonych.
Nowe regulacje znoszą też przewidziany dla dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników wykorzystywanych w placówce w kolejnym roku szkolnym. Oznacza to, że dyrektor będzie mógł przedstawić ją w dowolnym terminie.
Wchodzące w sobotę w życie przepisy to tylko część rządowej reformy podręcznikowej. Już we wrześniu tego roku uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej dostanie bezpłatny podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Szkoła zaś otrzyma dotację celową na zakup materiałów ćwiczeniowych (25 zł na jednego ucznia) oraz podręcznika do nauki języka obcego (50 zł). Tak wynika z konsultowanego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Podstawa prawna: ustawa z 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty DzU z 7 marca 2014 r., poz. 290