SN: roszczenia o refundację leków przedawniają się po trzech latach

Roszczenia o refundację leków mają charakter gospodarczy i jako takie przedawniają się szybciej, po trzech latach.

Publikacja: 08.12.2014 02:00

SN: roszczenia o refundację leków przedawniają się po trzech latach

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tak mówi piątkowa uchwała Sądu Najwyższego istotna dla branży aptekarskiej, która prowadzi wiele spraw z NFZ na tle refundacji leków.

Farmaceutyczny biznes

Spór sprowadzał się do tego, czy apteka prowadzi działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń z prowadzenia działalności – trzy lata.

Czy roszczenie o refundację jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Tak uważa NFZ, który po zakwestionowaniu części recept zrealizowanych w aptece Dariusza Z. potrącił 68 tys. zł przy kolejnej transzy refundacji. Aptekarz wystąpił do sądu, ale trafił na zarzut NFZ, że roszczenie jest przedawnione.

Sąd rejonowy zasądził żądaną kwotę, uznając, że refundację reguluje nie rynek, ale przepisy o charakterze publicznym (art. 63 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych). A ponieważ nie ma żadnego szczególnego terminu przedawnienia dla takich spraw, powinien być zastosowany najogólniejszy, dziesięcioletni.

Rozpatrując apelacje NFZ, Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił się o rozstrzygnięcie tego zagadnienia do SN, dotychczasowe orzecznictwo nie daje bowiem jasnej odpowiedzi. Odmienne stanowiska zajęli też pełnomocnicy stron.

Pełnomocnik powoda, adwokat Stanisław Podedworny, argumentował, że element gospodarczy jest na odległym miejscu obowiązków aptekarza, który przede wszystkim pełni zawodową misję, choć też musi zarejestrować działalność gospodarczą.

Biznes i misja

– Działalność apteki jest ciągła, profesjonalna i odbywa się na zasadach rynkowych – nie ma więc podstaw, by nie traktować jej jako gospodarczej – mówił z kolei mec. Paweł Maciążek, pełnomocnik NFZ.

Sąd Najwyższy przychylił się do tej argumentacji i przesądził, że roszczenie prowadzącego aptekę o refundację leku lub wyrobu medycznego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dodajmy, że już w trakcie rozprawy sędziowie dopytywali o rynkowe elementy w pracy apteki, o to np., że leki nierefundowane mogą mieć różne ceny.

– Zgadzam się z SN, że apteka działa na podstawie umowy, na własny rachunek, płaci podatki, spełnia więc kryteria działalności gospodarczej – komentuje mec. Jolanta Budzowska, specjalista od prawa medycznego. – Misyjność nic tu nie zmienia, to niejedyna profesja, która pełni misję.

sygn. III CZP 93/14

Opinia dla „Rz"

Marek Jędrzejczak wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Około połowy właścicieli aptek nie jest farmaceutami, nie można jednak traktować apteki jak zwykłego przedsiębiorstwa, gdyż jest miejscem świadczenia usług farmaceutycznych. Zadaniem farmaceuty (aptekarza) jest czuwać wraz z lekarzem nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii i poprawiać jakość życia pacjenta. Także relacje apteka – NFZ nie są typową rynkową relacją gospodarczą, a działalność związana z lekami refundowanymi poddawana jest kontroli nawet pięć lat wstecz. Stosowanie więc do aptek krótszego, trzyletniego okresu przedawnienia roszczeń do refundacji w sprawach z NFZ można uznać za dyskryminujące.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne