Trybunał karze Polskę za Guantanamo w Kiejkutach

Sędziowie ze Strasburga odrzucili skargę Polski na wyrok nakazujący zapłatę po 100 tys. euro odszkodowania Palestyńczykowi i Saudyjczykowi rzekomo przetrzymywanym w więzieniach CIA na Mazurach.

Publikacja: 18.02.2015 07:10

Trybunał karze Polskę za Guantanamo w Kiejkutach

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę Polski na wyrok Trybunału z lipca 2014 r., w którym sędziowie uznali skargi Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nashiri'ego i przyznali im wysokie odszkodowania. Uznał on wtedy, że byli przetrzymywani w więzieniach CIA w Starych Kiejkutach, czym Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a śledztwo w tej sprawie było nieefektywne i przewlekłe. Po odrzuceniu skargi ten wyrok stał się ostateczny.

– Przyjmujemy wyrok ze zrozumieniem - powiedział „Rzeczpospolitej" prof. Artur Nowak-Far, wicemninister spraw zagranicznych, który reprezentował Polskę przed Trybunałem. – Rząd RP zawsze wykonuje wyroki Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

– To bardzo niedobre dla Polski orzeczenie, zapadło z przyczyn formalnych – komentuje Roman Nowosielski, adwokat, pełnomocnik rodzin katyńskich, który także stawał przez ETPC. – Ciągle nie ma twardego dowodu na to, że skarżący byli przetrzymywani w Polsce. Poszło o to, że Trybunał nie zgodził się na przedstawienie przez nasz rząd dokumentów w tej sprawie z zachowaniem ich tajności. Sędziowie żądali ujawnienia tych informacji.  – dodaje Nowosielski. –Pokazuje to jak Polska jest nierówno traktowana w Trybunale w Strasburgu. Gdy Rosja nie ujawniła dokumentów w sprawie Katynia, to i tak przegraliśmy ten proces. Teraz też przegrywamy. To zaczyna mieć charakter polityczny.

Saudyjczyk i Palestyńczyk, którzy wygrali właśnie wysokie odszkodowania, przebywają w bazie USA Guantanamo na Kubie. Al-Nashiri według Amerykanów przeprowadził atak terrorystyczny na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Przed zatrzymaniem w Dubaju  Amerykanie podejrzewali go o pełnienie  kluczowych funkcji w Al-Kaidzie i organizację wielu ataków terrorystycznych, w tym planowanie zamachu z 11 września 2001 r.

Abu Zubajda przed zatrzymaniem w Pakistanie był zaś podejrzewany przez Amerykanów o bliską współpracę z samym Osamą bin Ladenem.

Zarzuty zatrzymanych dotyczyły stosowania na nich nielegalnych tortur, poprzez zmuszanie do utrzymywania niewygodnych pozycji czy pozorowanie egzekucji.

Jeszcze nie wiadomo, czy wtorkowe orzeczenie ETPC otworzy drogę do kolejnych żądań osób rzekomo przetrzymywanych w Starych Kiejkutach w latach 2002–2003.

Ciągle trwa polskie śledztwo w tej sprawie. Toczy się   od marca 2008 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała je do Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach