Human Resources Excellence in Research to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską tym uczelniom i jednostkom naukowo-badawczym, które spełniają zalecenia zawarte w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. W Polsce może się nim pochwalić zaledwie sześć organizacji naukowo-badawczych. Dlatego Ministerstwo Nauki zachęca do dostosowania się do unijnych standardów.

– Już teraz odznaczenie może przeważyć w konkursie o unijne granty badawcze – mówiła na śniadaniu prasowym minister Lena Kolarska-Bobińska. Wskazała, że te jednostki, które nie podpisały karty i kodeksu, muszą liczyć się z tym, iż w kolejnych programach finansowych będą pomijane.

– Spełnienie wymogów karty nie jest kosztowne. W naszym instytucie zatrudniono np. osobę, która pomaga nowo zatrudnionym obcokrajowcom załatwiać formalności związane z legalizacją pobytu czy wynajmem mieszkania. Doktoranci zyskali zaś prawo udziału we wszystkich gremiach decyzyjnych – mówiła prof. Marta Miączyńska, wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Zgodnie z kartą pracodawcy powinni zapewnić stabilne wynagrodzenie i możliwość łączenia życia zawodowego z rodzinnym. Postępowanie rekrutacyjne zgodne z kodeksem eliminuje zaś możliwość pozorowania konkursów na stanowiska. Przyjęcie do pracy ma zależeć od kwalifikacji, a nie od stażu.