Rzecznik praw dziecka interweniuje ws. wychowania przedszkolnego

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak uważa, że tzw. ustawa przedszkolna nie zabezpiecza w pełni potrzeb dzieci.

Publikacja: 18.05.2017 11:25

Rzecznik praw dziecka interweniuje ws. wychowania przedszkolnego

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Przedszkole daleko od domu i likwidacja pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci – to według rzecznika m.in. skutki wprowadzenia z dniem 1 września 2017 r. ustawy przedszkolnej.

Marek Michalak na te dwa problemy zwrócił uwagę w wystąpieniu do resortu edukacji.

Daleko od domu

Według przepisów, jeżeli dziecko nie dostaje się do wybranego przez rodziców przedszkola, gmina wskazuje inną placówkę w myśl zasady, że „w miarę możliwości" powinna być ona położona najbliżej przedszkola, o przyjęcie do którego ubiegali się rodzice dziecka. W praktyce, jak wynika z informacji napływających do rzecznika, gminy wskazują przedszkola znacznie oddalone od tego, które wybrał rodzic.

Bez dodatkowych sal

Drugi problem w opinii rzecznika, ale i przede wszystkim zgłaszających się do niego rodziców, stanowi likwidacja sal w budynkach przedszkoli, wykorzystywanych aktualnie do organizacji zajęć dodatkowych, gimnastycznych, wydarzeń kulturalnych (teatrzyki i koncerty) oraz uroczystości okolicznościowych z udziałem przedszkolaków i ich rodziców. Dyrektorzy argumentują tę zmianę koniecznością zagwarantowania miejsc trzylatkom ubiegającym się o przyjęcie na rok szkolny 2017/2018. W ocenie rzecznika działania polegające na zwiększeniu liczby miejsc w danym przedszkolu nie mogą skutkować ograniczeniem dostępności dzieci do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.

- Wskazane problemy nie należą do grupy przypadków, które naruszają wprost obowiązujące prawo oświatowe. Niemniej jednak są to sytuacje, które uderzają w realizację prawa dziecka do wczesnej edukacji – jej dostępności i jakości – stwierdził Marek Michalak.

Uwagi dotyczące edukacji przedszkolnej – jako prawa przysługującego każdemu dziecka – rzecznik zgłaszał m.in. w wystąpieniach generalnych skierowanych do ministra edukacji 22 stycznia i 7 czerwca 2016 r.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr