Zmiany w programach „Senior+" i ASOS, waloryzacja emerytur, wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej, prace nad strategią polityki senioralnej do 2030 roku – to tylko niektóre z działań na rzecz osób starszych. - informuje ministerstwo.
Społeczeństwo polskie staje przed wyzwaniami wynikającymi ze zmian w strukturze demograficznej ludności. W praktyce oznacza to wydłużanie się przeciętnego dalszego trwania życia oraz niskiego poziomu dzietności. Wyniki prognozy ludności na lata 2014-2050 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa. Populacja osób w wieku 60+ w końcu horyzontu prognozy wzrośnie do 13,7 miliona i będzie stanowiła ponad 40% ogółu ludności Polski.
Polityka społeczna wobec osób starszych została uznana przez rząd za jeden z priorytetów. Chodzi tu o kwestie związane z sytuacją materialną i mieszkaniową seniorów, zapewnieniem im dostępu do opieki zdrowotnej, jak również z aktywnością zawodową, społeczną, edukacyjną, kulturalną czy sportową osób starszych.
Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad dokumentem: Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Solidarność. Uczestnictwo, który wyznaczy kierunki polityki społecznej wobec osób starszych w Polsce. W celu włączenia w tworzenie dokumentu instytucji odpowiedzialnych za realizację polityki społecznej wobec seniorów w Polsce został powołany Zespół do spraw opracowania polityki społecznej wobec osób starszych. Celem tego Zespołu jest określenie działań możliwych do realizacji przez poszczególne resorty oraz instytucje. Przyjęcie wspomnianego dokumentu przez Radę Ministrów jest zaplanowane do końca roku.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje skierowany do jednostek samorządu terytorialnego Program Wieloletni „Senior+" na lata 2015-2020. Celem tego programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę sieci Dziennych Domów „Senior+" i Klubów „Senior+".