Aktualizacja: 14.12.2015 19:16 Publikacja: 14.12.2015 18:47
Nagrodę prof. Karolowi Modzelewskiemu (z lewej) w redakcji „Rzeczpospolitej” wręczyły prof. Teresa Romer (z prawiej) oraz Małgorzata Wende- -Wardyńska (w środku)
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
– Dewizą Nagrody E. Wende jest, że dobro Rzeczypospolitej to najwyższe dobro – to najlepiej określa prof. Karola Modzelewskiego, tegorocznego laureata tej nagrody. Wielu się do niej odwołuje, ale niewielu wdraża tak jak on do swojego życia – powiedział prof. Adam Daniel Rotfeld, członek kapituły, podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia Nagrody im. Edwarda Wende w redakcji „Rzeczpospolitej", która od lat jest jej patronem medialnym. To już 11. edycja konkursu.
Profesor Karol Modzelewski otrzymał nagrodę za szczególne zasługi i dokonania w obronie idei państwa prawa, umacniania demokracji i roli Polski w Europe. Jest wybitnym historykiem mediewistą. W PRL był działaczem opozycji i współzałożycielem „Solidarności". Kilkakrotnie aresztowany i więziony, m.in. za list otwarty do partii i działalność związkową. W 1990 r. został profesorem, a w latach 1989–1991 był senatorem. Od 1994 r. pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał też m.in. w paryskiej École des Hautes Études en Sciences Sociales. Ma na swym koncie wiele prac naukowych z historii średniowiecza. W 2014 r. za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii" otrzymał Nagrodę Literacką Nike.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie reprezentować Polskę w kontaktach z Komisją Europejską i unijnym...
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił w środę do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN o zezwol...
Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej w Sądzie Najwyższym - in...
Zdającego na prawo jazdy nie można oblać za to, że przy ruszaniu z miejsca nie obejrzał się i nie spojrzał przez...
Kandydującego w wyborach prezydenckich z poparciem PiS Karola Nawrockiego do sądu za naruszenie dóbr osobistych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas