Robert Hernand: Prokuratorzy powinni teraz słuchać przede wszystkim siebie

Prokuratorzy muszą mieć stabilność prawną tego, kto jest ich szefem i czyje polecenia mają wykonywać – mówi Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego.

Aktualizacja: 09.02.2024 07:35 Publikacja: 09.02.2024 02:00

Robert Hernand

Robert Hernand

Foto: rp.pl

Kto jest dziś prokuratorem krajowym?

Pan prokurator Dariusz Barski.

Czy to prawda, że ma on już zaplombowane wejście do swojego gabinetu ?

Doszły do mnie takie słuchy. Dariusz Barski jest na zwolnieniu lekarskim.

Czytaj więcej

Bilewicz: były trudności z przejęciem gabinetu po Barskim

Czy to nie ucieczka przed tym, co się dzieje w prokuraturze?

Nikt przed nikim nie ucieka.

Czy Dariusz Barski jest w tej chwili prokuratorem w stanie spoczynku?

Nie jest w stanie spoczynku. Jest prokuratorem w stanie czynnym. Dariusz Barski w sposób prawidłowy powrócił do stanu czynnego na podstawie art. 47 przepisu wprowadzającego ustawę – Prawo o prokuraturze. Dodatkową argumentacją jest to, że stosując odpowiednio ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych – zgodnie z art. 127 – Prawo o prokuraturze, decyzję taką można było podjąć na podstawie art. 74 usp, który także nie ma ograniczenia czasowego obowiązywania.

Prokurator Jacek Bilewicz, pełniący dziś obowiązki PK, jak podają media, wyraża zgodę na wnioski o zastosowanie kontroli operacyjnej. Jakie to może przynieść skutki w przyszłości?

Jeżeli osobiście wyraża taką zgodę lub robi to ktoś z jego upoważnienia, a nie prokuratora Dariusza Barskiego, to może to skutkować tym, że: po pierwsze, sąd nie zarządzi kontroli operacyjnej; po drugie – mimo że nie ma zgody uprawnionego organu, a sąd wyrazi na nie zgodę, to w dalszej części postępowania karnego zebrany materiał dowodowy może się okazać bezużyteczny.

Czytaj więcej

Bilewicz powołał nowego Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu

Czy adwokaci mogą w sądach wykorzystywać istniejącą sytuację?

Osobiście uważam, że taka interpretacja jest możliwa.

Czy zastępcy prokuratora generalnego pilnują porządku w PK? Czy wielu prokuratorów przeszło do tej pory na stronę prokuratora Bilewicza?

Prokuratorem krajowym jest Dariusz Barski, a w związku z tym nie wiem, na czyją inną stronę ktokolwiek może przechodzić.

To, co dziś dzieje się w prokuraturze, wprowadza chaos w jej pracach?

Oczywiście, że tak. Ale to niczemu dobremu nie służy. Już kilka razy prosiłem w wywiadach o spokój i rozwagę. Bo to już nawet nie chodzi o to, co dzieje się w PK. Ale spójrzmy na prokuratury rejonowe, okręgowe czy regionalne. Czyli tych prokuratorów wykonujących czynności, którzy muszą je wykonywać w ramach hierarchii podporządkowania. Chodzi o polecenia wydawane przez ich przełożonych. To oni muszą mieć pewną stabilność prawną tego, kto jest ich szefem i czyje polecenia mają wykonywać.

Czytaj więcej

Hernand: Nie było zgody prezydenta – nie ma zmiany prokuratora krajowego

Kogo powinni teraz słuchać prokuratorzy?

Przede wszystkim siebie, gdyż są prokuratorami niezależnymi. Są niezależni w swoich czynnościach i tego powinni się trzymać. Powinni jednak pamiętać o tym, że prokuratorem krajowym jest pan prokurator Dariusz Barski, który nie został odwołany z tej funkcji zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie – Prawo o prokuraturze, czyli przez pana premiera, na wniosek pana ministra sprawiedliwości, za pisemną zgodą prezydenta.

Jaką widzi pan przyszłość dla prokuratury w najbliższych tygodniach?

Jestem optymistą w tym zakresie. Mam nadzieję, że ta sytuacja się ustabilizuje. Pewien chaos dziś jest. Mam nadzieję, że praca jakoś się ułoży, że będzie przebiegała spokojnie. A jeśli to nie nastąpi, to chaos się pogłębi i odbije się to przede wszystkim na obywatelach, którzy mają częsty kontakt z prokuraturą. Przecież prokuratura to nie tylko sprawy karne, ale także sprawy administracyjne. My działamy na różnych poziomach. Kierujemy powództwa na rzecz osób pokrzywdzonych. Przystępujemy do postępowań cywilnych, wstępujemy do postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych. To szerokie spektrum działania.

Czytaj więcej

Będą duże zmiany w pracy prokuratorów. Jest nowy projekt

Kto jest dziś prokuratorem krajowym?

Pan prokurator Dariusz Barski.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony