Oni doradzą Adamowi Bodnarowi. Znane nazwiska

Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał doradców społecznych. Będą oni współpracować z Prokuratorem Generalnym w sprawie bieżącego funkcjonowania prokuratury - informuje resort sprawiedliwości.

Publikacja: 15.01.2024 15:25

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Wśród doradców znaleźli się: adwokat Radosław Baszuk, profesor Zbigniew Ćwiąkalski, prokurator Iwona Palka, prokurator Krzysztof Parchimowicz, adwokat Mikołaj Pietrzak. Ministerstwo opublikowało krótkie informacje o nich i ich dorobku. 

Przypomnijmy, że doradcy społeczni ministrów wykonują swoją pracę nieodpłatnie, w przeciwieństwie do doradców etatowych.  

Czytaj więcej

Znamy nowych wiceministrów w resorcie sprawiedliwości Adama Bodnara

Adwokat Radosław Baszuk

Członek Izby Adwokackiej w Warszawie od 1995 roku. W latach 2007–2013 sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Następnie  wiceprezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury (2013-2016).

Specjalizuje się w sprawach karnych oraz w postępowaniach dyscyplinarnych. Od wielu lat pracuje jako egzaminator aplikantów adwokackich z zakresu etyki adwokackiej oraz prawa karnego procesowego materialnego.

Profesor Zbigniew Ćwiąkalski

Były minister sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny w latach 2007-2009. Jest profesorem nauk prawnych, związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim, a także adwokatem z niemal 30-letnim stażem. Reprezentował Tomasza Komendę, oskarżonego niesłusznie o gwałt i zabójstwo nieletniej i skazanego na 25 lat więzienia. Za reprezentowanie Komendy i doprowadzenie do oczyszczenia z zarzutów oraz wypuszczenie go z więzienia po 18 latach, Ćwiąkalski został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego.

Prokurator Krzysztof Parchimowicz

Prokurator z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pracował w Prokuraturze Generalnej, był też dyrektorem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Za swój sprzeciw wobec tzw. ustawy kagańcowej oskarżono go o rzekome opóźnianie spraw oraz „rażące i oczywiste niedopełnienie obowiązków”. W 2022 roku Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym uniewinnił go od wszelkich zarzutów. W latach 2017–2021 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

Prokurator Iwona Palka

Wieloletnia szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, obecnie w stanie spoczynku. Przewodnicząca komisji do przeprowadzenia egzaminu prokuratorskiego w 2015 roku. W latach 2017–2021 członkini zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Uczestniczka licznych konferencji naukowych poświęconych zagadnieniom związanym ze społeczeństwem obywatelskim oraz prawem karnym.

Adwokat Mikołaj Pietrzak

Prawnik, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, specjalista w zakresie ochrony praw człowieka, członek pięcioosobowej Rady dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur (2016 – 2020), przewodniczył jej w 2018 i 2019 roku.

Należy również do wielu międzynarodowych organizacji prawniczych, takich jak European Criminal Bar Association, National Association of Criminal Defense Lawyers czy Fair Trials International. W 2013 r. został laureatem Nagrody im. Edwarda Wende za poszanowanie fundamentalnych wartości państwa prawa, takich jak wierność ideałom konstytucyjnym czy postępowanie według reguł praworządności. 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność