Zastępcy Bodnara donoszą na niego do prokuratury. Wzywają do buntu

Wspólnie z pozostałymi zastępcami Prokuratora Generalnego podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Adama Bodnara i Jacka Bilewicza i inne działające z nimi osoby - poinformował na platformie X zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski.

Publikacja: 13.01.2024 14:30

Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Foto: Prokuratura Krajowa

Zawiadomienie ma związek z „próbą odwołania prokuratora krajowego Dariusza Barskiego i próbą zastąpienia go przez prokuratora Jacka Bilewicza” - przekazał Ostrowski. 

Dodał, że pracuje w prokuraturze od 26 lat i nigdy nie przypuszczał, że „będzie zmuszony” złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prokuratora Generalnego. 

– Działanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara złamało prawo, w tym naruszyło uprawnienia Prezydenta RP. To nieudolna próba obejścia przepisów prawa o prokuraturze, które wprost przewiduje pisemną zgodę Prezydenta RP na odwołanie Prokuratora Krajowego – uważa prok.  Ostrowski.

Jak mówił osobiście wskazywał wczoraj Adamowi Bodnarowi, że jest jeszcze czas na wycofanie się z „bezprawnych działań”.  Jego zdaniem decyzja rządu powoduje chaos w prokuraturze, wpłynie na jej funkcjonowanie i walkę z przestępczością. Jak wskazał, podstawą działania organów państwa w demokracji są akty prawne, a nie opinie prawne „pisane na zamówienie polityków”.

Prok. Ostrowski zaapelował też do prokuratorów o stosowanie prawa, a nie opinii prawnych.

- Stosujcie się do decyzji i poleceń legalnie powołanych przełożonych. Nie ulegajcie naciskom medialnym — wezwał Ostrowski.

Czytaj więcej

Odwołanie Barskiego. Bodnar pokazuje opinie prawne, m.in. promotora Dudy

Rano na stronie Prokuratury Krajowej zastępcy Prokuratora Generalnego oświadczyli, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem bezprawnie stworzyli nową funkcję, nieznaną ustawie Prawo o prokuraturze. Zapowiedzieli  wykorzystanie wszystkich środków przewidzianych prawem "w celu skutecznego przeciwdziałania próbie bezprawnego usunięcia Prokuratora Krajowego i zawłaszczenia prokuratury dla celów politycznych.”

Czytaj więcej

Zastępcy Prokuratora Generalnego: Bodnar z Tuskiem postąpili bezprawnie
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność