W 2021 r. uchwalono w Polsce 20 960 stron nowego prawa, czyli o 40 proc. więcej niż przed rokiem. Takie obliczenia przedstawiła firma doradcza Grant Thornton w swoim dorocznym raporcie „Barometr prawa" oceniającym ilość i jakość przepisów stanowionych w naszym kraju.
Autorzy raportu zauważają, że trwa trend do produkcji prawa. Wyhamowanie przyrostu nowych regulacji zdarzyło się w 2020 r. Jak jednak zauważono w raporcie – było to jedynie chwilowe spowolnienie, wywołane pandemią. W 2020 r. na kilka miesięcy niemal sparaliżowała ona prace legislacyjne w Polsce, ale w 2021 r. efekt wygasł i sytuacja wróciła do niekorzystnej „normy".
Symbolem nadmiernego pośpiechu w tworzeniu prawa oraz wynikających z tego problemów jest pakiet przepisów, w tym podatkowych, zwanych Polskim Ładem.
Jak wynika z analizy Grant Thornton, na dziewięć ustaw wdrażających tę reformę aż osiem zostało uchwalonych z naruszeniem prawa. Chodzi zwłaszcza o łamanie zapisów regulaminu prac Rady Ministrów, przewidującego ich określony tryb i harmonogram. Dla żadnej z nich nie przeprowadzono rzetelnych konsultacji publicznych. Według autorów raportu GT, albo ich nie przeprowadzono w ogóle, albo miały one charakter fasadowy.
Czytaj więcej
Produkcja prawa przestała gwałtownie rosnąć, ale jego jakość wciąż pozostawia wiele do życzenia – wynika z dorocznego raportu Grant Thornton.