Ile zarabiają prawnicy

Godzina pracy prawnika kosztuje od 80 do nawet 1000 zł. Najdroższe są usługi świadczone przez partnerów kancelarii.

Aktualizacja: 23.04.2017 17:41 Publikacja: 23.04.2017 12:50

Ile zarabiają prawnicy

Foto: www.sxc.hu

Ile tak naprawdę zarabiają prawnicy? Odpowiedź na to pytanie zawsze nurtuje. Nie tylko zwykłych Polaków – potencjalnych klientów kancelarii, ale także samych adwokatów i radców, którzy chcą wiedzieć, gdzie ze swoimi dochodami plasują się na drabinie wynagrodzeń. Postanowiliśmy to sprawdzić, zestawiając zarobki z danymi o stawkach godzinowych, jakie uzyskaliśmy przygotowując „Ranking Kancelarii Prawniczych 2017".

Płacą nieruchomości i fuzje

Z analiz portalu wynagrodzenia.pl (dane z marca 2017 roku) wynika, że lepiej wynagradzani są radcowie. Ich średnie zarobki wynoszą 7 100 zł brutto. Najgorzej wynagradzani radcowie zarabiają poniżej 4 633 zł. Na zarobki powyżej 10 400 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych radców. Z kolei średnie wynagrodzenie adwokatów wynosi 5 430 zł brutto. Przy czym najlepiej opłacani mecenasi mogą liczyć na zarobki powyżej 9 231 zł, a 25 proc. najgorzej wynagradzanych adwokatów zarabia poniżej 4 088 zł.

O zdecydowanie wyższych zarobkach w branży prawniczej mówi Monika Pacocha z firmy HRK S.A., która zajmuje się rekrutacją prawników. – Wynagrodzenia prawników zależą od wielkości i renomy kancelarii oraz od tego, czy jest to kancelaria polska czy międzynarodowa – wskazuje.

Headhunterka zaznacza, że warunki finansowe różnią się w zależności od działu w ramach kancelarii. – Kandydaci mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia w działach o profilu transakcyjnym, takich jak nieruchomości czy fuzje i przejęcia. Niższe kwoty oferowane są w działach procesowych. Nie jest to jednak regułą, wiele zależy od wcześniej wymienionych czynników, zwłaszcza wielkości i międzynarodowego charakteru danej kancelarii – tłumaczy Monika Pacocha.

Z jej doświadczeń rekrutacyjnych wynika, że młodszy prawnik (Junior Associate), który skończył studia i odbywa aplikację, może liczyć w dużej kancelarii na wynagrodzenie od 3 do 8 tys. zł netto miesięcznie.

Associate, czyli prawnik z około 3-5 letnim doświadczeniem, mający uprawnienia adwokata lub radcy prawnego, zarabia zwykle od 10 do 17 tys. zł netto. Starszy prawnik (Senior Associate) może spodziewać się zarobków w przedziale 15-35 tys. zł netto.

W niektórych kancelariach pomiędzy stanowiskiem starszego prawnika a partnera obecne jest stanowisko counsela, które zajmują prawnicy z około 10-letnim doświadczeniem zawodowym. Wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi od 20 do 40 tys. zł netto.

Niejednorodną grupę stanowią partnerzy. Partner lokalny w jednej kancelarii może zarabiać mniej niż starszy prawnik w innej. Najwyższe są zarobki tzw. equity partners, mających udział w zyskach. Do tego dochodzą bonusy i premie roczne.

Stolica tradycyjnie najdroższa

A ile trzeba zapłacić za godzinę pracy prawnika? Z danych udostępnionych przez kancelarie, biorące udział w tegorocznym rankingu wynika, iż rozpiętość stawek wynosi od 80 do nawet 1000 zł. Niektóre kancelarie podają stawki w euro. W tym przypadku podawane kwoty wahają się od 25 do 700 euro za godzinę.

Wiele zależy od tego, kto świadczy pomoc prawną. Przykładowo w warszawskiej kancelarii Zimmerman i Wspólnicy za 60 minut pracy asystenta prawnego trzeba zapłacić 150 zł, młodszego prawnika – 300, prawnika – 400, starszego prawnika – 600. Praca adwokata lub radcy wyceniana jest na 800 zł, natomiast starszego wspólnika na 1000 zł.

Z kolei w kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy godzina obsługi przez partnera kancelarii kosztuje od 500 do 700 zł netto. Natomiast za usługi pozostałych prawników trzeba uiścić od 320 do 600 zł.

Niższe stawki są poza stolicą. W kancelarii Radców Prawnych J. Kamieńska, B. Niewiński, J. Wasiluk s.c. z Białegostoku godzina pracy wspólnika kosztuje 200 zł, natomiast aplikanta już tylko 60 zł. Wyżej swoje usługi wycenia kancelaria Ślązak Zapiór i Partnerzy z Katowic, w której za godzinę pracy adwokata lub radcy trzeba zapłacić 500 zł, a aplikanta 300 zł.

Kancelarie proponuję też ryczałt miesięczny za obsługę prawną. Za taką usługę trzeba zapłacić od 600 zł do nawet 15 tys. zł.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy