Resort nie zgłosił zmian

Sędziowie i prokuratorzy nie ufają planom ministra. Są zastrzeżenia do trybu prac nad zmianą przepisów. Prokuratorzy zapowiadają skargę konstytucyjną

Publikacja: 05.03.2011 04:00

Resort nie zgłosił zmian

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

 

Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych budzi w Sejmie emocje nie mniejsze niż podczas konsultacji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zobacz projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych (druk 3655, PDF)

Na ostatnim posiedzeniu podkomisji mogło dojść do przełomu. Ministerstwo zapowiadało bowiem, że zweryfikuje kilka najbardziej kontrowersyjnych propozycji, m.in. zmian w ocenach okresowych, rezygnacji z powołania komisji konkursowej do opiniowania kandydatów na wakaty oraz podporządkowania dyrektora sądu jego prezesowi. Na zapowiedziach się jednak skończyło.

– Posiedzenie trwało krótko i nic się na nim nie działo – mówi „Rz" jeden z sędziów obecnych w Sejmie.

Po kilkunastu minutach zdecydowano, że wszystkie organizacje, w tym Krajowa Rada Sądownictwa, mają złożyć propozycje zmian na piśmie.

Dlaczego nie pojawiły się zapowiadane przez MS  poprawki?

– Ze względów proceduralnych – tłumaczy „Rz" poseł Jerzy Kozdroń, przewodniczący podkomisji pracującej nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. – Ministerstwo nie mogło zgłosić autopoprawki, bo od nowa musiałby ruszyć proces legislacyjny w tej sprawie. Rząd nie jest już gospodarzem propozycji, bo projekt trafił do Sejmu. Najrozsądniejsze zmiany zostaną przejęte przez posłów podkomisji i zgłoszone do projektu jako poprawki.

– Po co mamy zgłaszać poprawki do przepisów, z których MS ma się wycofać? Nie mamy gwarancji, że one się pojawią. Nie szkoda pracy naszej i komisji? – pyta sędzia Maciej Strączyński, prezes Iustitii.

Rozczarowania posiedzeniem nie ukrywa też prokurator Jacek Skała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów RP.

– Nie wykluczamy złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego na tryb pracy nad ustawą – mówi „Rz".

Następne posiedzenie podkomisji 22 marca.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Opinia:

Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości

Nie wycofujemy się z zapowiadanych poprawek. Zostaną one zgłoszone przez posłów prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu podkomisji. Nie zmieniliśmy zdania w sprawie poprawek do ocen okresowych sędziów, mają być one opisowe i połączone z indywidualnym planem rozwoju; rezygnujemy z komisji konkursowej, która mogła oznaczać konkurencję dla Krajowej Rady Sądownictwa, a nadzór nad menedżerami chcemy oddać w ręce prezesów sądów. Zależy nam na sprawnym procedowaniu nad poprawkami do ustawy o ustroju sądów powszechnych.

 

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem