Wniosek o ponowną wypłatę postojowego już dostępny

Właściciele jednoosobowych firm i osoby na umowach cywilnoprawnych mogą po raz drugi wystąpić o wypłatę postojowego. Warunkiem jest złożenie w ZUS oświadczenia, że sytuacja materialna wykazana w pierwszym wniosku nie uległa poprawie.

Publikacja: 07.05.2020 11:48

Wniosek o ponowną wypłatę postojowego już dostępny

Foto: AdobeStock

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Czytaj też:

Postojowe w związku z epidemią COVID-19 jest zwolnione z PIT

Koronawirus: warunki wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych

Szybciej przez internet

Gotowy wzór oświadczenia w sprawie kontynuacji postojowego jest już dostępny na stronie internetowej ZUS. ZUS zachęca do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspiesza ich obsługę.

- Wniosek, który jest jednocześnie oświadczeniem, można pobrać z naszej strony lub wypełnić go online przez swoje indywidualne konto na PUE ZUS. I ten sposób jest dużo lepszy gdyż automatycznie weryfikowana jest poprawność wypełnienia wniosku a tylko to jest gwarancją szybkiej wypłaty - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Ktoś, kto występuje o ponowną wypłatę postojowego nie wpisuje konkretnych kwot, a jedynie oświadcza, że sytuacja materialna wykazana we wniosku o świadczenie postojowe nie uległa poprawie – dodaje rzeczniczka.

Ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego.

Data 1 lutego 2020 pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu.

Uwaga na błędy

- Uprzedzam, że osoby, które składają w ZUS wnioski papierowe, dostają wypłatę dużo później niż ci, którzy robią to przez Internet. Wypłaty postojowego płyną przede wszystkim na konta tych, którzy składają wnioski poprzez swoje indywidualne konta na PUE ZUS. Ten sposób przekazywania wniosków do ZUS sprawia, że są one automatycznie weryfikowane i przekazywane do wypłaty – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Te osoby, które przekazywały wnioski do ZUS inną, np. papierową drogą, muszą czekać dłużej. W ZUS został uruchomiony specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów, który ułatwia weryfikację składanych wniosków. Opóźnienie w wypłacie powodują błędy w składanych wnioskach: brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie stawki godzinowej zamiast wynagrodzenia  – to tylko te najczęściej popełniane. Zdarza się nawet przepisywanie nazwiska Jan Kowalski, które jest podane we wzorze wypełniania dokumentów, zamiast wpisania własnego. Dlatego ZUS apeluje, aby nie śpieszyć się i przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Czytaj też:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO