1 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 5 marca 2010 r. zmieniająca ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 50, poz. 301).

Oznacza to, że od jutra do końca 2011 r., aby uzyskać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka albo dodatek do zasiłku rodzinnego z tego tytułu (z art. 15b ust. 1 i art. 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=15B62710BF3A14BFB4DBAA864DFF37E4?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link]), wystarczy załączyć do wniosku zaświadczenie wystawione przez ginekologa lub położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży. Nowela przewiduje również przepisy abolicyjne dla tych, którzy nie dostali becikowego od listopada 2009 r., bo nie mieli zaświadczeń potwierdzających trzy wizyty u lekarza, w tym jednej przed dziesiątym tygodniem ciąży.

Matka lub ojciec, którzy dostali decyzje odmowne albo ich wniosek realizator świadczeń pozostawił bez rozpoznania, mogą ponownie wystąpić o zapomogę lub dodatek do zasiłku.

To samo dotyczy tych, którzy o te rodzaje wsparcia jeszcze nie występowali. Mają czas do końca września (sześć miesięcy od wejścia w życie omawianych przepisów).

Mniej restrykcyjne zasady przyznawania becikowego będą stosowane tylko przejściowo. Od 2012 r. ma nastąpić powrót do reguł, które obowiązywały od 1 listopada 2009 r. do dzisiaj. Znów trzeba będzie przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające co najmniej trzy wizyty w czasie ciąży, w tym jedną przed dziesiątym tygodniem.