- Kilka lat temu ubezpieczona przeszła na emeryturę przewidzianą w Karcie nauczyciela. W grudniu 2011 ukończyła 55 lat i zgłosiła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy nauczycielskiej w szczególnym charakterze. Świadczenie to okazało się jednak nieco niższe od dotychczas pobieranej emerytury, bo w części obliczono je na nowych zasadach.
Czy w takiej sytuacji powinna wycofać wniosek o emeryturę i za jakiś czas ponownie ubiegać się o jej przyznanie? Czy gdy dopracuje do 30 miesięcy ubezpieczenia po przyznaniu pierwszego świadczenia, będzie mogła liczyć na to, że ZUS zastosuje nową kwotę bazową do obliczenia drugiej emerytury?
– pyta czytelnik.
Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przyznanie drugiej emerytury na podstawie innego przepisu. Przysługuje to np. emerytce, która jakiś czas temu przeszła na emeryturę z Karty nauczyciela (bez względu na wiek), a obecnie, po ukończeniu 55 lat, spełnia warunki do przyznania wcześniejszej emerytury z zatrudnienia w szczególnym charakterze.
Przewiduje ją art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa) dla urodzonych po 31 grudnia 1948, którzy do końca 1998 r. mieli odpowiedni staż ubezpieczeniowy (dla kobiet co najmniej 20 lat), a także wymagany 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Co więcej, osoba ta po ukończeniu 60 lat będzie mogła jeszcze raz wystąpić o emeryturę, tym razem przysługującą na podstawie art. 24 tej ustawy z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.