Powinien to uczynić do końca lutego następnego roku. W przypadku, gdy sam za siebie opłaca składki na ubezpieczenia społeczne – musi nadesłać pisemne oświadczenie o wysokości tego przychodu.
Na podstawie informacji o przychodzie za cały poprzedni rok kalendarzowy ZUS dokonuje rozliczenia tego przychodu. Może to zrobić w dwóch wariantach – rocznym lub miesięcznym, w zależności od tego, który z nich jest dla świadczeniobiorcy korzystniejszy. Miesięczny wariant rozliczenia polega na porównaniu zarobków osoby uprawnionej osiągniętych w poszczególnych miesiącach danego roku z granicznymi kwotami przychodu w każdym z tych miesięcy. Rozliczając natomiast przychód w stosunku rocznym, ZUS porównuje kwoty przychodu osiągniętego w danym roku z kwotami granicznymi przychodu ustalonymi dla tego roku (będącymi sumą miesięcznych limitów).
W wyniku rozliczenia może się okazać, że osoba uprawniona zostanie zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Ale może też być tak, że to ZUS będzie musiał wypłacić odpowiednie wyrównanie. Zależy to od wysokości zarobków, jakie emeryt osiągnął w rozliczanym roku (poszczególnych jego miesiącach) oraz od tego, czy i w jakiej wysokości pobierał w tym czasie emeryturę.