Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do ministra pracy i polityki społecznej z interwencją w sprawie nieprawidłowej interpretacji przepisów przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do biura rzecznika napływają bowiem skargi od świadczeniobiorców, którym ZUS odmawia prawa do odwołania od decyzji w sprawie potrącenia zadłużenia z tytułu prowadzonego przez komornika postępowania egzekucyjnego.

ZUS powołuje się na to, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zakład wydaje w takiej sprawie zawiadomienie, które nie podlega kontroli sądowej. Nie ma bowiem podstaw prawnych do określenia wysokości świadczenia przysługującej po dokonaniu potrącenia w drodze decyzji.

Zdaniem rzecznika takie postępowanie ZUS jest nieprawidłowe, w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. W wyroku z 10 lipca 2007 r. (sygn. II UK 267/06) SN uznał, że sprawa, w której ubezpieczony kwestionuje wysokość potrąceń ze świadczenia emerytalno-rentowego mających za podstawę art. 139 ustawy emerytalnej, jest sprawą o wysokość takiego świadczenia. Ubezpieczony powinien mieć więc możliwość poddania sądowej kontroli prawidłowości ustalenia przez organ rentowy wysokości pobieranego przez niego świadczenia po dokonaniu potrąceń.