W ostatni piątek uchwalił dwie nowelizacje dotyczące świadczeń z ZUS.
W ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kobiety urodzone po 1948 r., które przed 1999 r., korzystały z urlopów wychowawczych i przez to mają niepełne lata ubezpieczenia społecznego, będą mogły złożyć wniosek o przeliczenie ich emerytury.
Nowelizacja autorstwa posłów SLD, która ma wejść w życie od 1 października 2013 r., dotyczy także osób, które do obliczenia kapitału początkowego zgłosiły niepełne lata ubezpieczenia, np. rozpoczynających wtedy pracę.
Obecnie wskaźnik wysokości wynagrodzenia za taki niepełny rok jest obniżony. Do jego ustalenia przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie z całego roku. Po zmianach ZUS wyliczy go proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych w danym roku.
Nowe zasady będą stosowane nie tylko do nowo przyznawanych świadczeń. Skorzystają z nich też osoby, które już pobierają emeryturę obliczoną na podstawie kapitału początkowego, przy którego ustalaniu musiały uwzględnić niepełne lata pracy. Będą one mogły złożyć wniosek o przeliczenie ich świadczenia. Nowelizacja nie przewiduje żadnych ograniczeń terminu na ich składanie. Nie ma jednak też co z nimi zwlekać.