Informacje o emeryturze w telefonie jeszcze nie dziś

Najwcześniej w kwietniu 2025 r. ruszy Centralna Informacja Emerytalna.

Aktualizacja: 05.10.2023 06:42 Publikacja: 05.10.2023 03:00

Informacje o emeryturze w telefonie jeszcze nie dziś

Foto: Adobe Stock

– Potrzeba czasu na pełną integrację funkcjonujących systemów z nowym narzędziem – wyjaśnia „Rz” Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Można już jednak oficjalnie zacząć odliczanie, bo ustawa, która je ustanawia, wchodzi w życie 5 października.

Co można sprawdzić

CIE ma zawierać dane o aktualnych saldach i historii operacji na wszystkich kontach produktów emerytalnych ubezpieczonego. Będzie przedstawiać użytkownikowi kompleksowe informacje z:

– filara publicznego, na który składają się przede wszystkim system powszechny, prowadzony przez ZUS oraz KRUS,

– prywatnego filara pracowniczego, współtworzonego lub tworzonego przez pracodawców, na który składają się rachunki w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE),

– prywatnego filara indywidualnego, na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).

Czytaj więcej

Powstanie Centralna Informacja Emerytalna

Każdy, kto zdecyduje się na założenie konta na portalu, będzie mógł zatem zweryfikować, ile pieniędzy uzbierał i na jaką wypłatę może liczyć. Dzięki CIE zainteresowany – w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej – sprawdzi to w jednym miejscu.

Obecnie co prawda instytucje finansowe i organy rentowe dostarczają informacje o stanie kont, udostępniają także internetowo możliwość sprawdzania stanu rachunków, ale jest to wiedza rozproszona. W efekcie trzeba pamiętać kilka loginów i haseł, by mieć tam wgląd, różna jest także forma prezentacji tych danych. Z kolei dzięki nowemu rozwiązaniu dostęp do nich ma być łatwiejszy. Wprowadzane narzędzie ma też umożliwić aktualizację danych osobowych.

System CIE będzie zintegrowany z Krajowym Węzłem (login.gov.pl), pośredniczącym w uwierzytelnianiu w krajowych usługach online za pomocą środków identyfikacji elektronicznej. Budowę, utrzymanie i rozwój CIE zapewni PFR Portal.

Czy się sprawdzi

Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, uważa natomiast, że o tym, czy taka platforma faktycznie powstanie, zdecyduje de facto wynik tegorocznych wyborów.

– Jeżeli dzisiejsza opozycja wygra w październiku, to może zastanowić się nad sensem wprowadzenia takiego rozwiązania. Co prawda nowe narzędzie ma już umocowanie w ustawie, nie zdziwię się jednak, jeżeli jego celowość zostanie na późniejszym etapie zweryfikowana. Przepisy zawsze można zmienić – komentuje ekspert.

Czytaj więcej

Informacje o emeryturach sprawdzimy na telefonie

Taki scenariusz jest o tyle realny, że opisywane rozwiązanie ma wielu krytyków.

– Sam nie jestem jego entuzjastą. Uważam, że wbrew założeniom rządu nie zachęci ono osób niezainteresowanych budowaniem kapitału emerytalnego do oszczędzania na przyszłość. Są do tego inne narzędzia – ocenia Sobolewski.

Jego zdaniem za rozwiązanie problemu niskiej świadomości w tym obszarze zabraliśmy się od niewłaściwej strony.

– Na początku powinniśmy postawić na edukację. Wiedza na o tym powinna być dostarczana już na etapie nauki w szkole. Na pewno pomocne byłyby też kampanie edukacyjne w mediach – mówi ekspert. I zauważa, że dopiero kolejnym etapem mogłoby być stworzenie takiego narzędzia jak CIE. Chociaż i to niekoniecznie.

– W ZUS funkcjonuje Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Zamiast wydawać pieniądze na nowy system, można by rozpocząć od unowocześnienia już istniejącego, co prawda tylko pierwszego filara, ale warto od tego zacząć – pointuje.

Pomysł ma także swoich zwolenników. Przykładowo Jeremi Mordasewicz z Konfedracji Lewiatan widzi w nim sposób na obniżenie kosztów funkcjonowania ZUS, poprzez elektronizację dostępu do informacji związanych ze świadczeniami na starość.

Podstawa prawna: ustawa o CIE, DzU z 2023 r., poz. 1941

– Potrzeba czasu na pełną integrację funkcjonujących systemów z nowym narzędziem – wyjaśnia „Rz” Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Można już jednak oficjalnie zacząć odliczanie, bo ustawa, która je ustanawia, wchodzi w życie 5 października.

Co można sprawdzić

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO