"500+" wzrośnie do 1000 zł? Minister finansów w rządzie PiS zabrała głos

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska odniosła się do powracającego tematu waloryzacji świadczenia w ramach programu "Rodzina 500plus".

Publikacja: 22.03.2023 11:22

Premier Mateusz Morawiecki i Magdalena Rzeczkowska

Premier Mateusz Morawiecki i Magdalena Rzeczkowska

Foto: Ministerstwo Finansów

Świadczenie 500plus przysługujące na drugie i kolejne dziecko w rodzinie rząd Beaty Szydło wprowadził od 1 kwietnia 2016 roku.

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie to zaczęło przysługiwać również na pierwsze dziecko.

Wypłata świadczenia 500plus nie jest uzależniona od żadnego dodatkowego, innego niż posiadanie dziecka kryterium (np. dochodowego).

Rocznie program 500plus kosztuje budżet ok. 41 mld zł. Program miał mieć charakter prodemograficzny, ale dane dotyczące liczby urodzeń w Polsce wskazują, że nie spełnił takiej roli - o ile tuż po jego wprowadzeniu zauważono niewielki wzrost liczby urodzeń (w 2017 roku wróciliśmy do poziomu z 2011 roku), to jednak już w 2021 r. liczba urodzeń spadła poniżej 350 tys. co oznacza, że była niższa niż w latach 2013-2016 poprzedzających wprowadzenie programu 500plus.

Jednocześnie realna wysokość świadczenia 500plus zaczęła się zmniejszać, a proces ten przyspieszyła wysoka inflacja w 2022 roku. Według szacunków Business Insider Polska z początku listopada 2022 roku świadczenie 500plus - uwzględniając inflację od momentu jego wprowadzenia - jest dziś warte ok. 360 złotych (taką ma siłę nabywczą w porównaniu do kwietnia 2016 roku).

Program 500 plus nie był waloryzowany od początku swojego istnienia, czyli od blisko siedmiu lat.  W związku z wysokim poziomem inflacji (w lutym sięgnęła 18,4 proc. rok do roku) pojawiły się głosy, że świadczenie to powinno zostać zwaloryzowane. - Temat waloryzacji powraca co chwilę. Na ten temat nie dyskutujemy. Nie ma go jako oficjalnego. Nie ma mowy o podniesieniu 500+ do 1000 złotych – powiedziała Magdalena Rzeczkowska na antenie Radia ZET.

Minister finansów stwierdziła, że należy popatrzeć na cele tego programu, czyli znaczne ograniczenie ubóstwa. - Jeśli chcemy mówić o waloryzacji i jakichś zmianach, trzeba przyjrzeć się celom, które chcemy osiągnąć i tak ten fundusz trzeba kształtować – wskazała.

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Polak chce podwyższenia 500plus, co czwarty - jego likwidacji
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta