W miniony weekend premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 14. emerytura będzie wypłacana również w 2023 roku. - W przyszłym roku będzie i trzynastka, i czternastka. Musi być tak, żeby budżety emerytów były ochronione – zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie.

- Mamy na stałe zapisaną ustawę o 13 emeryturze - 14 emerytura jest jednorazowym wsparciem. Jeżeli będzie taka decyzja Rady Ministrów - to jesteśmy przygotowani aby taki projekt wdrożyć w życie - powiedział z kolei "Super Expressowi" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zapytany o wysokość przyszłorocznej "czternastki", zaznaczył, że będzie ona wypłacana na tych samych zasadach co w tym roku. - Tak jak w tym roku, będzie limit 2900 złotych a później "złotówka za złotówkę" - wyjaśnił.

W rozmowie podkreślono również, że przyszłoroczna 14 emerytura będzie wyższa ze względu na wyliczenie przyszłorocznej minimalnej emerytury, już po waloryzacji.

- Ona będzie już na poziomie powyżej 1500 złotych. Jeżeli zakładamy waloryzację na poziomie 13,8% , bo taki w tej chwili przyjmujemy wskaźnik - to będzie zdecydowanie wyższa najniższa emerytura, która będzie obowiązywała od 1 marca 2023 roku - poinformował minister Szwed.

Czytaj więcej

Czternaste emerytury 2022 już w ustawie. Rząd przyjął projekt