Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna nieprzerwanie co najmniej 365 dni będą miały prawo do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku dla bezrobotnych po śmierci podopiecznego. Tak zakłada nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, uchwalona przez Sejm.
Są warunki dodatkowe: by dostać świadczenie przedemerytalne, opiekun musi mieć co najmniej 55 lat – kobiety, 60 lat – mężczyźni, i staż uprawniający do emerytury (minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn – do stażu dolicza się okres pobierania świadczenia).
Nowe zasady przyznawania świadczenia przedemerytalnego mogą być jednak niekonstytucyjne. Wykluczają bowiem opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, którzy nie otrzymali specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo są w lepszej sytuacji materialnej. Specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł miesięcznie, którego pobieranie ma umożliwiać późniejszą wypłatę świadczenia przedemerytalnego, przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym. Można go otrzymać, jeżeli łączny dochód rodziny opiekuna i niepełnosprawnego w przeliczeniu na osobę nie przekracza 764 zł netto.
A świadczenie przedemerytalne to element systemu zaopatrzeniowego. Nie zależy od dochodu. Tymczasem nowelizacja uzależnia jego otrzymywanie od sytuacji materialnej.
Etap legislacyjny: trafi do Senatu