#RZECZoPRAWIE - Marcin Wojewódka: co Pracownicze Programy Kapitałowe oznaczają dla pracodawców

Pracownicze Programy Kapitałowe zwiększą koszty pracy i z pewnością wielu pracodawców nie będzie z tego powodu szczęśliwych, lecz nie ma alternatywy - musimy dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Aktualizacja: 10.11.2017 14:40 Publikacja: 10.11.2017 13:30

Marcin Wojewódka

Marcin Wojewódka

Foto: tv.rp.pl

dgk

Rząd ogłosił, że 1 stycznia 2019 r. zaczną działać Pracownicze Programy Kapitałowe - element III filara w systemie emerytalnym. Co to oznacza dla pracodawców? - o tym Mateusz Rzemek rozmawiał z dr.   Marcinem Wojewódką, radcą prawnym, partnerem w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

- Od 1 stycznia 2019 mają wpływać pierwsze składki, a sama reforma ma wejść w życie wcześniej. Pierwsze składki mają wpłynąć od największych pracodawców, zatrudniających powyżej 250 osób. Mają oni  13 miesięcy na przygotowanie się. Ale nie tylko oni, może  nawet przede wszystkim jest to czas na przygotowanie się przez usługodawców, u których pracodawcy zdecydują się założyć PPK i inwestować składki pracowników. Na razie żadne z towarzystw funduszy inwestycyjnych obecnych na rynku nie ma w ofercie produktów PPK. Natomiast pracodawcy nie muszą już teraz planować budżetu na 2018 r., bo składek na PPK jeszcze nie będą odprowadzać. A budżet na 2019 r. to pieśń przyszłości - powiedział dr Wojewódka.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo