Wielu Polaków powracających z zagranicy powiększa szeregi bezrobotnych. Rząd nie przygotował dla nich żadnych specjalnych programów pomagających w znalezieniu zatrudnienia. Utworzono jedynie portal informacyjny www.powroty.gov.pl.
Osoby, które wracają do Polski i chcą mieć zabezpieczenie materialne na czas poszukiwania pracy, jeszcze przed przeprowadzką powinny się postarać o zagraniczny zasiłek. Dzięki temu będą otrzymywać kilka tysięcy złotych więcej, bo tamtejsze zasiłki dla bezrobotnych są nawet kilkakrotnie wyższe niż u nas (np. w Niemczech osoby bez pracy dostają w przeliczeniu 6 tys. zł). W Polsce bezrobotny może liczyć na 742,10 zł zasiłku podstawowego wypłacanego przez trzy miesiące.
– Osoby, które nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą, mogą pobierać go przez trzy miesiące w Polsce – mówi Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Okres ten można przedłużyć o kolejne trzy miesiące za zgodą instytucji właściwej państwa, które przyznało prawo do zasiłku.
Aby je otrzymać za granicą, należy się zarejestrować jako osoba bezrobotna we właściwym urzędzie pracy państwa UE.