Czy osobie dorosłej mieszkającej w jednym budynku z rodzicami, ale utrzymującej się samodzielnie, będzie wliczony dochód rodziców do kryterium dochodowego, od którego uzależnione jest przyznanie zasiłku stałego z pomocy społecznej?
– pyta czytelnik.
Jednym z kryteriów decydujących o przyznaniu i o wysokości zasiłku stałego jest dochód wnioskodawcy uzależniony od jego statusu – czy jest osobą samotnie gospodarującą (477 zł), osobą w rodzinie (351 zł), czy też o świadczenie stara się rodzina (suma kwot kryterium dochodowego na osobę).
Zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej zasiłek stały ustala się jako różnicę między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 444 zł miesięcznie. W wypadku osoby w rodzinie jest to różnica między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu zasiłek stały nie może być niższy niż 30 zł miesięcznie.
Osobą samotnie gospodarującą jest prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe. Rodzina zaś to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.