Pracownik, który z powodu wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania z ZUS.
Takie uprawnienie wynika z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
Istotny uszczerbek
Tylko więc stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu umożliwia otrzymanie odszkodowania.
Przy czym przez stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast uszczerbkiem długotrwałym jest naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, ale może nastąpić poprawa (art. 11 ust. 2 i 3 ustawy wypadkowej).
Zasady postępowania w tym zakresie reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 2002 w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (DzU nr 234, poz. 1974).