Po wtorkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego (orzeczenie z 13 listopada 2012, sygn. K 2/12), emeryci mogą domagać się zapłaty zawieszonych w październiku 2011 emerytur.
Tryb postępowania zależy jednak od tego, czy zainteresowany zrezygnował z pracy, dzięki czemu ZUS mógł odwiesić mu świadczenie, czy też zachował etat, przez to od ponad roku nie pobiera emerytury.
Wznowienie postępowania
Po publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw (co powinno nastąpić w najbliższych dniach), wszyscy emeryci, którym ZUS w październiku zeszłego roku zawiesił emeryturę, powinni złożyć w najbliższym oddziale wniosek o wznowienie postępowania Taka możliwość została przewidziana w art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego, każdy ma prawo żądać wznowienia postępowania w ciągu miesiąca od ogłoszenia wyroku Trybunału uchylającego przepis stanowiący podstawę do wydania kwestionowanej decyzji.
– W takiej sytuacji ZUS powinien podjąć takie postępowanie i od razu umorzyć je jako bezpodstawne. Dałoby to podstawę do wypłaty zawieszonego świadczenia razem z odsetkami – mówi pragnący zachować anonimowość pracownik ZUS.
– Skoro zniknęła przyczyna zawieszenia, ZUS powinien wypłacić zawieszone świadczenia – potwierdza prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego. – Trzeba jednak pamiętać, że ZUS niechętnie oddaje pieniądze, będzie więc pewnie bronił się, że zawieszając świadczenia na podstawie obowiązujących w 2011 r. przepisów działał w dobrej wierze.