W tym roku już łatwiej będzie o staże i letnie praktyki w firmach

Pandemia ograniczyła w 2020 r. szanse na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Ten rok powinien być lepszy.

Publikacja: 28.03.2021 21:00

W tym roku już łatwiej będzie o staże i letnie praktyki w firmach

Foto: Adobe Stock

Prawie 8 tys. ofert staży, praktyk i pracy na stanowiskach juniorskich opublikowano na portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl od stycznia do 25 marca tego roku. To prawie o trzy czwarte więcej niż w całym pierwszym kwartale 2020 r., który kończył się pod znakiem lockdownu – wynika z przygotowanych dla „Rzeczpospolitej" danych Pracuj.pl.

Co więcej, udział w tegorocznych stażach i praktykach może przynieść młodym ludziom dodatkowe korzyści dzięki wprowadzeniu zerowej stawki PIT dla stażystów i praktykantów do 26. roku życia, i to nie tylko na umowie o pracę.

Wiosenna zapaść

Widoczne już w pierwszych miesiącach tego roku ożywienie rekrutacji na staże i praktyki powinno być jeszcze bardziej widoczne w II kwartale, który w zeszłym roku był okresem zapaści.

Wybuch pandemii, która wiosną minionego roku wywołała gwałtowne załamanie na całym rynku rekrutacji, jeszcze mocniej odbił się na ofertach dla studentów i absolwentów. W ich przypadku tąpnięcie było w skali roku dużo wyższe.

– Spadki aktywności pracodawców w II kwartale były dodatkowo dotkliwe dla młodych kandydatów, bo okres od kwietnia do czerwca to moment najbardziej intensywnych przygotowań do wielu programów praktyk letnich. Tymczasem wiele firm ze względu na rozwój pandemii odwołało lub mocno ograniczyło zaplanowane projekty kierowane do młodych talentów – wyjaśnia Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl.

Dodaje, że łącznie z I półrocza pochodziło 40 proc. ofert staży, praktyk i stanowisk juniorskich w 2020 r. Tak było nie tylko zresztą w Polsce, ale na całym świecie, bo restrykcje sanitarne i przejście na zdalną pracę utrudniały, a często uniemożliwiały realizację staży w tradycyjnej formule w siedzibie firmy. Jak oceniał Edwin Koc, dyrektor w amerykańskiej National Association of Colleges and Employers, około 16 proc. pracodawców w USA wycofało w zeszłym roku oferty staży, a pozostali często ograniczali ich skalę.

Firmy szukają talentów

Ten rok powinien być zdecydowanie lepszy dla młodych ludzi szukających możliwości zdobycia zawodowych doświadczeń. Jak zwraca uwagę Aleksandra Skwarska, ożywienie rekrutacji na staże i początkowe stanowiska juniorskie było już widoczne w III, a szczególnie w IV kwartale, który był najlepszy w całym minionym roku.

Początek 2021 r. przyniósł kolejną poprawę; liczba ofert kierowanych do stażystów i juniorów była teraz jeszcze wyższa niż w końcówce zeszłego roku, sięgając prawie 8 tys. – Firmy nieco odważniej niż przed rokiem planują też praktyki letnie oraz szukają pracowników na stanowiska młodszych specjalistów, zwłaszcza w branżach zyskujących na popularności w czasie pandemii – twierdzi Skwarska, dodając, że druga wirtualna edycja targów pracy Jobicon, którą serwis Pracuj.pl zorganizował w minionym tygodniu, przyciągnęła kolejne oferty dla młodych ludzi.

Większe otwarcie pracodawców na studentów i absolwentów potwierdza też Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, twórca i szef Programu Kariera. W połowie marca ruszyła rekrutacja kandydatów do 18. już edycji programu, który daje możliwość udziału w dobrze płatnych stażach w firmach członkowskich PRB. Ponad 20 firm oferuje teraz około 80 staży w kilkunastu specjalizacjach. (Chętni mogą się zgłaszać do 15 maja).

– W tym roku widzimy większe zainteresowanie biznesu Programem Kariera, niż się spodziewaliśmy. Nowe firmy z rynku pytają o warunki uczestnictwa, a wiele z tych, które oferowały staże w 2020 r., w tym roku jeszcze zwiększyło pulę praktyk – mówi Marian Owerko. Jak dodaje, w ubiegłym roku w firmach panowała duża niepewność, przez co wiele z nich wycofało się z programu lub zawiesiło swój udział. Teraz wracają i chcą przyjąć praktykantów. – Firmy wiedzą, że kiedyś uda się pokonać koronawirusa, i już teraz przygotowują się na ten moment. A Program Kariera im w tym pomaga, łącząc z doskonałymi kandydatami: świetnie wykształconymi, zdolnymi i głodnymi sukcesów – tłumaczy Owerko.

Oferta po stażu

Doskonałym kandydatom firmy są gotowe dobrze płacić; wynagrodzenie uczestników Programu Kariera wyniesie co najmniej 3500 zł brutto za miesiąc, a niektóre firmy oferują stażystom 4000 zł, a nawet 5000 zł. Staże PRB mają jeszcze jeden cenny atut; dają młodym ludziom możliwość bezpośredniej pracy z osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem, co niekiedy przekłada się potem na ofertę dalszej współpracy.

Ze statystyk programu wynika, że taką ofertę otrzymał co czwarty jego uczestnik. – Pracodawcy doceniają zaangażowanie, oferując dalsze możliwości współpracy i rozwoju. Mamy już szerokie grono osób, które swoje pierwsze kroki stawiały w naszym programie, a w tej chwili zasiadają w zarządach dużych spółek – twierdzi Małgorzata Durska, dyrektor zarządzająca PRB.

Chętni do udziału w praktykach i stażach powinni się jednak przygotować na to, że mimo wszystko ofert będzie mniej niż w poprzedzających pandemię latach dobrej koniunktury na rynku pracy. W dodatku o te najlepsze staże i praktyki – dobrze płatne i w znanych firmach – konkurencja będzie spora.

Warto więc na bieżąco śledzić portale ogłoszeniowe, strony internetowe wybranych pracodawców i ich profile w mediach społecznościowych, tym bardziej że część rekrutacji na atrakcyjne staże wkrótce się zakończy.

Np. do końca marca można się zgłaszać do udziału w letnich programach praktyk PwC, w tym w WEX skierowanym już do studentów I–II roku, czy w Tech Summer Camp, dla studentów II i III roku kierunków związanych z IT. Do 15 kwietnia przyjmuje z kolei zgłoszenia polska spółka koncernu spożywczego Nestlé, która już po raz 22. organizuje trzymiesięczne letnie praktyki dla studentów starszych lat i absolwentów uczelni.

Nauka od szefa

W programie Business Internship, prowadzonym w biurze głównym w Warszawie (m.in. w działach IT, HR, eCommerce, marketingu finansów i sprzedaży), mogą wziąć udział studenci od III roku i niedawni absolwenci. Z kolei program Technology Engineering Development organizowany w polskich fabrykach Nestlé jest skierowany do studentów od IV roku i absolwentów.

Katarzyna Szamotulska, kierownik Działu Szkoleń, Rekrutacji i Rozwoju Nestlé w Polsce, zaznacza, że uczestnicy programu letnich praktyk nie tylko poznają wartości i specyfikę pracy w firmie; zdobywają też doświadczenie i praktyczną wiedzę potrzebną na rynku pracy, tym bardziej że mają możliwość udziału w szkoleniach z umiejętności cyfrowych m.in. z Design Thinking.

Eksperci HR radzą jednak młodym ludziom, by szukając praktyk i staży, nie ograniczali się do dużych znanych pracodawców, bo atrakcyjne możliwości rozwoju oferuje też wiele małych i średnich firm.

Jak zaznacza Joanna Kotzian z Well.hr, w małej firmie zaangażowanie szefa w rekrutację jest czymś naturalnym – to on w większości przypadków odpowiada za ten proces. A młody pracownik czy stażysta ma często możliwość bezpośredniej współpracy z szefem-właścicielem firmy.

Poszukiwanie pracy
Kwiecień schłodził rekrutacje pomimo sezonowych prac
Poszukiwanie pracy
Branża HR otwiera się na innowacje. Wyścig o wsparcie
Poszukiwanie pracy
Wraca optymizm pracowników i chęć do zmiany pracy
Poszukiwanie pracy
Trendy sprzyjają specjalistom i branży HR
Poszukiwanie pracy
Szturm chętnych na elitarne staże